SON DAKİKA HABERLERİ … Fibromiyaljinin gizemi nihayet çözüldü

Araştırmacılar, fibromiyalji hastalarında önemli bir ağrı kaynağıdır, popüler inancın aksine, beyinlerden gelmezler.

Sonuç, birçok doktorun hastaların hayal gücünde iddia ettiğine inandıkları gizemli bir hastalığın yıldönümünü işaret ediyor.

Fibromiyaljinin gizemi, analjeziklerde bırakılan umut arayışında milyonlarca insanın acı çekmesine neden olur. Yakın zamana kadar, birçok doktor “hayali” ya da psikolojik hastalığa inanıyordu,

Ancak bilim adamları artık ana ağrı kaynağının, eldeki kan damarlarında daha imkansız bir yerleşimin sonucu olduğunu bulmuşlardır.

Bu keşif, yeni tedavilere ve muhtemelen gelecekte tam bir tedaviye yol açarak 5 milyon Amerikalının hastalığa yakalandığından şüphelenmesini sağlayabilir.

Fibromiyaljinin deşarjının gizemi olan araştırmacılar, duyusal sinir liflerinde kıtlığı olan bir hastanın elinin cildine dikkat çekerek, ağrıya verilen yanıtın azalmasına neden oldu.

Fibromiyaljili hastaların ellerinde deri örnekleri aldı ve arteriole, venula (AV) şantları olarak adlandırılan özel bir tipte sinir lifleri bulmaya çok şaşırdı.

Şimdiye kadar araştırmacılar, bu liflerin yalnızca kan akışını düzenleyen ve ağrı hissinde rol oynamayan sorumlu olduğunu düşündüler.

Ama şimdi bu sinirler ile fibromiyaljinin genelleşmiş vücut ağrısı arasında doğrudan bir bağlantı hissinin olduğunu hissettim.

Bu keşif aynı zamanda pek çok hastanın vücutta çok ağrılı elleri ve diğer “sıcak noktaları” nı neden olduğu ve soğuk hava nedeniyle semptomları kötüleştirdiği sorusunu da çözebilir.

Genel anlamda derin ağrıda, birçok fibromiyalji hastası da zayıflatıcı yorgunluktan muzdariptir.

Nörobilimci Dr. Frank L. Rice şöyle açıkladı: “Önceden bu sinir uçlarının bilinçaltı düzeyde kan akışının düzenlenmesinde yer aldığını düşündük.

Ama burada kan damarlarının uçlarının da bilinçli dokunma duyumuza ve acıya katkıda bulunabileceğine dair kanıtlarımız var, ”dedi. “Bu zayıf yönetilen kan akışı kas ağrısının kaynağına ve yorgunluk hissine,

fibromiyalji ontsteking olan hastalarda laktik asit ve düşük bir birikim neden olduğu inanılmaktadır. Buna karşılık, beyinde hiperaktivite katkıda bulunabilir. ”

Hastalığın mevcut tedavileri, lijden olan milyonlarca insana tam bir rahatlama getirmemiştir. Terapötik analjezikler; Anticonvulsantlar, antidepresanlar ve danışmanlık, hatta basit, “daha fazla uyku ve düzenli egzersiz” gibi.

Artık fibromiyaljinin nedeni tespit edildi, hastalar olası bir tedavi bekliyoruz. Ne kadar acı çektiğini ifade eden bir başka hayal kırıklığı:

“Eğer bu şeyleri kafanda hiç görmeyeceksen? “Bir yorumcu dedi. “Eğer bir şey senin küçük anlayışına uymuyorsa, hastayı hafife alıyorlar ve deli olduklarını söylüyorlar.

İnsanlar icat edildiğinden bundan muzdaripler. Her şey için SSRI reçete sadece bir lobotomi ya da histerektomi idi. ”

Reklamın tedavinin kilidini açmak için daha iyi bir gelecek oluşturma potansiyeli var ve dünyadaki fibromiyaljinin gizemini gizleyen hastalar kesinlikle kuşkusuz kuruldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!