Soğuk hava fibromiyaljiyi nasıl etkiler? garip, tıkla ve oku

Hollanda’da araştırmacılar tarafından yapılan bir 2013 araştırması, fibromiyalji ve hava koşulları olan hastalarla ilişkili ağrılı semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Onlar, iklime karşı, günlük semptomları üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğuna dair daha fazla kanıt olduğu sonucuna varmışlardır.

Soğuk havalarda ağrının kötüleştiği, ancak 333 test dengesinin yeterli bir korelasyona sahip olmadığı, fibromiyaljisi olan bazı hastalar vardı. Romatoid artrit ve iklim arasındaki korelasyonu inceleyenler gibi benzer çalışmalar, hava durumu örüntüleri ile fibromiyalji hastalarında bulunanlara benzer semptomlar arasında önemli bir bağlantı bulamamaktadır.

Bunlar gibi çalışmalar genellikle benzer bir teori ile spekülasyon yapmaktadır: Fibromiyaljinin ağrılarının kötü hava koşullarında, özellikle de soğuk ve ıslak sıcaklıklar ile ilgili olarak şiddetlendiği inancı, acıya neden olan şeydir. Silahlarla ayrılmadan önce, böyle şeyleri nasıl yorumlayacaklarını görelim. Teorilerini, çalışmalarını yürütme biçimine dayandırırlar, bu da oldukça ölçülür.

Genellikle fibro hastalarına her gün belirli bir süre boyunca semptomlarının bir günlüğünü tutmaları talimatını verir. Ardından, araştırmacılar hastanın verilerini alır ve sıcaklık, yağış ve barometrik basınç gibi faktörler de dahil olmak üzere, her gün için o bölgedeki hava ile karşılaştırır. Bu çalışmalar her yürütüldüğünde, genellikle aynı tür sonuçları elde ederler:

Genel olarak, en soğuk günlerde fibromiyaljili hastaların ağrı düzeylerinde bir fark yoktur ve bu farkın farkına varan birkaç kişi için nispeten önemsizdir. Bir 2001 çalışmasında benzer sonuçlar bulundu; Ancak, aynı zamanda oldukça ilginç bir şey keşfettiler. Fibromiyaljinin 10 yıldan az bir süredir muzdarip olması, aslında daha yüksek bir iklim duyarlılığına sahipti. Tabii ki, bunun neden böyle olduğuna dair hiçbir açıklamaları yok.

Bilim size kendi acınızla ilgili yanlış olduğunu söylerken sevmiyor musunuz? Soğuk günlerde ve mevsimlerde ağrının neredeyse ölçülebilir bir şekilde arttığı insanlardan biri olabilirsiniz. Sonuçta araştırmalar eğlenceli. Çalışmaların aynı şekilde yürütülmesi, aynı soruna hitap etmesi ve zıt sonuca varması nadir değildir.

Biraz daha düşünerek, fibromiyaljili birçok insanın neden hava soğukken semptomların kötüleştiğine dair başka açıklamalar olabilir. Örneğin, vücudunuzun soğuğa fiziksel olarak nasıl tepki verdiğini fark ettiniz mi? Oyun Charades bağlamında düşünün.

Soğuk olduğunu göstermek için muhtemelen aşağıya inecek, kaslarını gerecek, boynunu çekecek ve kollarını tutacak. Doğal bir cevap gibi görünüyor, türlerin bir yansıması. Fakat bir an için kaslarınızdaki gerginliği düşünün. Bir fibromiyalji salgınına gelince,

Vücudunuzdaki her kasın ya da belki sadece belirli bir bölgenin acı duyduğunu hissedebilirsiniz. Rölyef asla gelmeyebilir, ama gergin tutmak yerine kasları gevşetmeyi içeren küçük rahatsızlığı akılda tutmalıdır.

lady-gaga-in-kızılötesi-sauna-ısı terapisi
Image: Instagram

Ama bekle, dahası var! Bir nörobilimci ve bir New York nöroloğu tarafından yönetilen bir başka araştırmacı ekibi, “fibromiyalji hastalarının avuçlarındaki cilt damarlarındaki duyusal sinir liflerinin sayısında büyük bir artış” tespit etti.

“El ve ayaklardaki bu kan damarları vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olduklarından, soğuğa maruz kaldıklarında açılırlar.” Bu nedenle, artan aktivite hastaların sıklıkla karşılaştıkları ek acı için bir açıklama olabilir. Fibromiyalji ile Bu göz önünde bulundurularak, sadece soğuk rağmen kasları gevşetmek mutlaka hile yapmaz.

Sinir lifleri ve kan damarları programı çalıştırıyorsa, o zaman tek seçenek sadece sıcak tutmaktır. Örneğin, fibromiyalji Lady Gaga’nın hasta sahibi, ağrıyı hafifletmek için bir acil battaniyeye sahip bir kızılötesi sauna kullanır.

İçinde olabildiğince fazla kalmak gibi başka yöntemler de olabilir. Bu seçenekle, düzenli olarak güneş ışığına maruz kalmadan D vitamini eksikliğinin depresyon ve genel sağlık üzerinde büyük bir etkisi olacağını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir ek düşünmek tavsiye edilebilir. Tabii ki, bu rejime başlamadan önce dozu sağlık uzmanınızla tartışmak isteyeceksiniz.

Fibromiyalji ile veya olmadan, soğuk sıcaklıklar eklemleri ve vücudu etkileyebilir çünkü ısınması daha zorlaşmalıdır. Fibromiyaljili birçok hastanın en sert sıcaklıklarda neden daha kötü hissettiğine bakılmaksızın ağrı acıdır. Kaslarınızı nasıl gerdiğinizden ve ağrıyı en aza indirgemek için ısınma yollarından haberdar olmanız için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu kanada iyi şanslar!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!