Sadece fibromiyalji olan kişilerin 10 sorun anlayacaktır.

 

Fibromiyalji ile yaşamıyorsanız, bir kişinin hayatı üzerindeki etkisini anlamak zordur. Her yerde Fibro savaşçıları, her şeyi kapsayan bu düzensizlik ile yaşamak için ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Aynı şeyden geçmedikçe, muhtemelen alamıyorsunuz, ama eğer yaparsanız, bu problemlerin fibro savaşçılarının yaşam tarzı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu biliyorsunuz. Bunlar sadece fibromiyaljili insanların anlayabileceği 10 problemdir.

1. Her yerden yayılan kronik ağrı. Doktor “Nerede acıyor?” Diye sorduğunda, nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bütün vücudum acıyor. Hangi acı daha kötü? Kim bilir? Keşke durmasını sağlayabilirdik.

2. Herhangi bir mantıksal sebep için tükenme. Neden bu kadar yorgunum? Sadece uyandım! Fibromiyalji ile gelen kronik yorgunluk bazen yataktan bile çıkmayı zorlaştırır.

3. Anlamayanların tembel olmadığını açıklamak. Hayır, tembel değilim. Vücudum acıyor ve yoruldum. Yapabildiğimi düşünmüyor musun, XYZ yapabilir miyim? Fibromiyaljiniz olduğunda her şey aşılmaz görünebilir.

4. Egzersiz paradoksu ve yorgunluğa karşı faydaları. Doktor, egzersizin fibromiyalji ile yardımcı olacağını söylüyor, ancak fibro zaman zaman bile hareket etmemi zorlaştırıyor. Acı çekmeden rahatça egzersiz yapabileceğim bir yere nasıl gidebilirim? Bu çalışmanın daha fazla ağrıya yol açıp açmayacağını gösteren test, bu da egzersiz gibi görünmesini sağlayan şeytan.

5. Beni sadece yumrukladın mı? Ah. Hayır. Sadece omzuma dokundu. Dokunma hassasiyeti, fibromiyaljinin sık görülen bir belirtisidir ve bazen de en hafif dokunuş bile bir saldırı gibi hissettirir. Arka tarafa “lütfen bana dokunma” yazan bir işaret koymak istiyorsun, ama bu rahatsız edici görünüyor. Benim tişörtüm, bana dokundukları zaman, yumruklandığımı hissettirdiği konusunda uyarıyor?

6. Bunu indirebilir misiniz lütfen? Fibromiyaljisi olan kişiler daha çok duyuma sahip olabilir – biri duyuluyor. Bana bir megafon gibi gelen normal bir ses gibi görünüyor.

7. Ben sert bir şans değilim. Eklemlerim ve kaslarım uyanık olduğum andan itibaren sert ve neredeyse sürekli hissediyor ve hareket daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Aslında, günün sonunda, bazı sefaletlerimi rahatlatmak için yatağa geri dönmek istiyorum.

8. bacak krampları! Ayaklarda kramplar! Oh, kas spazmları! Bir süre sonra spazmlardan sıkıldınız. Kimse benim kadar bacak krampları almıyor gibi görünüyor ve ben çok fazla muz yiyorum.

9. Konsantrasyon problemleri can sıkıcıdır. Vücudumu ele geçiren fibro sis yoğunlaşmayı zorlaştırıyor ve kısa süreli belleğimi etkileyebilir. Söylediklerinizi tekrarlamanızı istediğim için üzgünüm, ama bazen kelimelere odaklanamayacaksınız gibi görünüyor. Yapışkan notlar ve listeler bunun üstesinden gelebilmek için hayatımı devraldı. Planlamacılar benim en iyi arkadaşım oldular – sadece her gün bakmayı hatırlamak zorundayım.

10. Kronik depresyon. Her zaman yorgun ve acı çekerken depresyona girmek zor değildir. Her zaman çok iç karartıcı hissediyorum. Bu bozukluğun ve onunla birlikte gelen her şeyin üstesinden gelmek çok zor.

Fibromiyalji varsa, emin olabilirsin. Değilse, bunu okumayı umarım, dünyamızda yaşamanın nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikir verir. Fibromiyaljisi olan birini tanıyorsanız, bugün onlara bir kucak verin – sadece nazik olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!