Ne oksipital nevralji? Fibromiyalji ile ilişkisi nedir? 

Fibromiyaljinin yanı sıra kronik ağrı ve yorgunluk ile ilgili en kötü şeylerden biri, fibromiyaljinin otoimmün hastalıklar ve özellikle ağrılı kronik baş ağrıları gibi diğer birçok durumla bir risk oluşturmasıdır.

Fibromiyaljisi olanların yüzde kırk kadarının migreni veya başka bir kalıcı baş ağrısı şeklinde olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, fibromiyalji gibi, baş ağrısına neden olan şeyin dibine gitmek zordur. Fibromiyalji gibi migren de sıklıkla yanlış teşhis edilir. Aslında, sürekli baş ağrılarından muzdarip olan bazı insanlar aslında migrenden muzdariptirler, ama oksipital nevralji denilen bir hastalıktır. Peki, oksipital nevralji nedir? Fibromiyalji ile nasıl ilişkilidir? Bunu tedavi etmek için neler yapılabilir?

Eso nevralji oksipital?

Oksipital nevralji, kafatasının tabanında kronik ağrıya neden olan bir bozukluktur. İnsanlar çoğu zaman bunu bir cep telefonu veya kas tahliyesine benzer bir elektrikli bıçak olarak tanımlar. Ağrı genellikle başın ve boynun arkasına başın ya da gözün arkasına doğru yayılır.

Durumun kökü oksipital sinirlerde bulunur. Onlar, boynun arkasındaki sinir yolları ve kafa derisi üzerindeki kafa tarafından omurgalardır. Fakat bazen, omurgaya bağlı kas dokusunun yaralanması veya iltihabı bu sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu, sinirlerin beyine ağrı sinyalleri göndermeye başladığı postherpetik nevralji denilen bir duruma yol açar.

Bu, migren benzeri semptomlara neden olur ve hastalığın teşhisini zorlaştırır. Doktorlar, bedensel muayeneyi yaparak hastalığın teşhisini koyabilirler. Ayrıca sinir bloğu denen bir şey verebilirler, bu da kaburgalar arasındaki etkileşimi keser ve bu da bunun nöralji migreninin olduğunu kanıtlamaya yardımcı olabilir.

Fakat nöropatiye yol açabilecek pek çok farklı durum vardır, bu yüzden fibromiyalji hastalarını genel popülasyondan daha sık etkileyebilir.

Fibromiyalji ile ilişkili olduğu için?

Fibromiyalji sizi diğer hastalıklar için risk altına sokar ve bazıları da nevraljiye katkıda bulunan faktörlerdir. Örneğin, diyabet, fibromiyaljisi olan kişilerin sık görülen bir şikayeti. Diyabetin sinirlerindeki ağrı, oksipital nevraljinin riskine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Ayrıca fibromiyaljinin, otoimmün hastalıkları geliştirme olasılığınızın daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bir otoimmün hastalık, vücudun bağışıklık sisteminin vücudun dokularına saldırmaya başladığı bir hastalıktır. Bu, vücut boyunca ağrılı bir iltihap oluşturur. Ve yaygın bir otoimmün hastalık arterit denilen bir şeydir. Arterit, kan damarlarının duvarlarında iltihaba neden olur. Bu iltihap, oksipital sinirlere baskı yapabilir ve nevraljiye neden olabilir.

Fibromiyalji de sinirleri etkiliyor gibi görünüyor. Fibromiyalji beyine ağrı sinyalleri göndermek için sinirleri tetikliyor gibi görünüyor. Aynı sinirsel bağlantıların, oksipital nevraljinin semptomlarına katkıda bulunabilmesi de olabilir.

Bu nedenle, fibromiyaljinin hastalığa neden katkıda bulunabileceğinin birçok olası nedeni vardır, ancak muhtemelen neye sahip olduğunuzu tedavi etmek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz.

Nasıl baş edersin?

Anında rahatlama sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Yapabileceğiniz en iyi şey biraz dinlenmek. Boyunun taşınması, acıyı daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, oturun ve boynun arkasına sıcak bir kompres uygulayın. Ve boyun kaslarına masaj yapmak, reçetesiz olarak ağrı esasına karşı ilaçlar gibi yardımcı olabilir.

Doktorunuz ayrıca semptomları rahatlatabilecek bir dizi ilaç da yazabilir. Doktorunuz gergin kasları sıkı sinirleri hafifletmek için kas gevşetici ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca, doku inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olmak için steroid enjeksiyonları da reçete edebilirler.

Ek olarak, doktor düzenli sinir bloğu enjeksiyonları verebilir. Bu sinir blokları bir veya iki hafta sonra yok olma eğilimindedir, semptomları kontrol etmeye yardımcı olacak bir dizi tedaviye sahip olabilirsiniz.

Dinlenme ve sıcak kompresler ile kombinasyon halinde, bu ilaçlar genellikle hastalığın en kötü semptomlarını çözmeye yardımcı olmak için yeterlidir.

Yani nevralji muzdarip? Fibromiyalji ile ilgili olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!