FIBROMYALJİ: ŞİRKETİN GÖRÜŞMEDİĞİ VEYA ANLAYIŞIYOR

Fibromiyalji, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1992 yılında bir hastalık olarak kabul edildi. Bugün fibromiyalji popülasyonun% 4’ünü etkilemekte ve çoğunluğu ise% 90’ı kadındır.

“Görünmez bir hastalık” olarak bilinir, çünkü lokomotor sistemin tüm yumuşak kısımlarını etkiler ve tıbbi testlerle kolaylıkla teşhis edilemez. Fibromiyalji görülmez, deride iz bırakmaz veya başkalarının tanımlayabileceği yaralara neden olur. Soliter, şiddetli bir acıdır.

Fibromiyaljiden muzdarip olmak çok zor bir şeydir: Bugün nasıl uyanığımı bilmiyorum, eğer hareket edebilirsem, eğer güldürebilirsem ya da sadece ağlamak istersem … Bildiğim şu ki, ben öyle yapmıyorum: Kronik bir hastalıktan acı çekiyorum.

O zaman bu hastalığın etiyolojisi hala bilinmemektedir, ancak bildiğimiz, yıldan fazla insanın daha fazla tanı konmasıdır.

zordur, bu yüzden amaç, biyopsikososyal yönün mantıksal olarak nasıl olduğu da dahil olmak üzere mümkün olan en küresel müdahaleyi mümkün kılmaktır.

Bu nedenle, bugün bizim mekânımızda, size hastalık ile başa çıkabilmeniz ve hayatınızın kalitesini olabildiğince iyileştirebilmeniz için size bazı temel kurallar vermek istiyoruz.

Fibromiyalji: görülmeyen gerçek hastalık

Bir kişi yatağından çıkamadığı zaman, “yanmış iğneler” hissini tıkadığı için işe yaramıyor ya da işe gitmemek için bir bahane arıyor. Fibromiyalji hastası olanlar, sadece kendi gördüklerine inanan bir dünyada görünmez olma hissi ile kendi hastalıklarını toplumsal kavrayışa eklemelidirler.

FM’nin (fibromiyalji) temel problemi, kökeninin psikolojik mi yoksa organik mi olduğu tartışmasıdır. Bunlar uzmanların belirttiği ana sonuçlar olacaktır:

Fibromiyaljinin olası kökeni

Fibromiyaljiyi bir psikiyatrik hastalık ile ilişkilendiren hiçbir tıbbi kanıt bulunmadığını ilk önce belirtmek gerekir.

Bazı yazarlar, hastaların yaklaşık% 47’sinin anksiyeteden muzdarip olduğunu söylüyorlar, bununla birlikte, bu psikolojik boyutun, hastalığın kendisine, acıya karşı bir yanıt olabileceğini akılda tutmalıyız.

“Artrit ve Romatoloji” dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, fibromiyaljiden muzdarip olanlar, günlük duyusal uyarıya karşı daha fazla hipersensitivite yaşarlar.

Manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak, araştırmacılar görsel, dokunsal, koku alma ya da işitsel bir uyaranın varlığında beynin duyusal bölgelerinin normalden daha fazla aşırı uyarılmaya maruz kaldığını bulmuşlardır.

Fibromiyaljisi olan kişiler kan damarlarında daha fazla duyusal sinir liflerine sahiptirler, böylece sıcaklıktaki herhangi bir uyaran veya değişiklik şiddetli ağrıya yol açar. 
fibromiyaljide ağrı

Akılda tutulması gereken bir şey, herhangi bir duygusal faktörün sinir liflerindeki ağrı hissini artıracağıdır. Spesifik bir stres durumu aşırı uyarım ve ağrıya yol açacak ve sonuçta, ağrı ve kronik yorgunluk hissi, hastayı iktidarsızlığa ve hatta depresyona götürecektir.

Bu nedenle, organik kökenli bir hastalığın psikolojik faktör tarafından artırıldığı bir kısır döngüye giriyoruz. Bu nedenle, etiyolojik kökenleri hafifletmek veya en azından “kontrol etmek” için duygusal boyutu kontrol etmeye değer. 
Depresyon, ruhun hastalığı

Hayatımda her şey anlamsızlaştı, hiçbir şey beni ilgilendirmiyor ve hiçbir şey beni şaşırtmıyor, kendimi boş hissediyorum … depresyon. Daha fazlasını gör »

Fibromiyalji ile ilgili psikolojik stratejiler

Kronik ağrı, sosyal gerçekliğimizin bir parçasıdır, fibromiyalji (FM) başlıca nedenlerden biridir. Artık stres ya da üzüntü gibi faktörlerin acı hissini artıracağını açıkça görüyoruz, bize yardımcı olabilecek temel baş etme stratejilerini tanıtmak önemlidir.

Bugün yükseldiniz, giyindiniz ve sokağa çıkabildiniz. Hiç kimse sonuçlarınızı anlayamaz, ancak bu küçük zafer sizin için önemlidir ve size güç vermelidir: hastalığınızdan daha güçlü olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!