Fibromiyaljisi olanların aile üyelerinin ne bilmeleri gerekiyor?

Bu yazı akrabaları ve insanları fibromiyalji ile çevreleyen yakın çevreyi hedeflemektedir.

Fibromiyalji fark edilmemesine rağmen, çok gerçektir. Birçok insan, hasta görünmedikçe bir kişinin gerçekten hasta olmadığını düşünür. Fibromiyalji söz konusu olduğunda, kişi sağlıkla dolu olabilir (dışarıda), ancak korkunç korkunç belirtilerden oluşan bir alay içinde.
Fibromiyalji, anlaşılması zor bir hastalıktır . Tedavisi olmamasına rağmen, yaşam kalitesine sahip olunabilir. Tüm vakalar farklı olduğu için, egzersizler, ilaçlar veya terapiler gibi tedaviler herkes için eşit derecede iyi çalışmaz. Sizin için en uygun olanı bulmak için sürekli bir aramadır.
Görünüşlerin sizi aldatmasına izin vermeyin . Sıklıkla akrabalar, fibromiyaljisi olan kişinin daha iyi hissetmek için yeterli çaba göstermediği, iyi beslenmedikleri veya yeterince egzersiz yapmadıkları yönünde bir algıya sahip olabilirler. Gerçek şu ki, ne kadar küçük olursa olsun, yapılan her çaba, birisini sağlıklı kılmaktan çok daha büyük bir iş ya da fedakârlıktır.
Fibromiyalji psikolojik bir problem değildir . Birçok insan bu kadar çok kalp kırıklığı semptomuna sahip olmanın imkansız olduğunu ve tıbbi muayenelerinde hiçbir şeyin ortaya çıkmadığını düşünür, bu yüzden bu durumu sıklıkla psikolojik bir köken problemine bağlarlar. Ve bunun gerçek bir durum olduğunu kanıtlamak için yeterli bilimsel kanıt olduğunu bilmek önemlidir.
Fibromiyalji ile yaşam tamamen değişebilir . Fibromiyaljisi olan kişinin artık eskisi gibi aynı şeyleri yapamayacağı ya da akrabalarının bunları yapabilmeleri için çok fazla yardıma ihtiyaç duyabileceği doğaldır. Bu, alışkanlıkların iş değiştirmek zorunda kalmasına neden olabilir.
Aktivite seviyelerinde dalgalanma normaldir . Fibromiyaljili bir kişi bir gün için çok aktif olabilir, çünkü başka bir gün bile yataktan kalkamaz. Kişi tembel değil ya da işten kaçınmak gibi davranıyor. Enerji miktarınızın çok düşük olacağı günler olacaktır. Fibromiyalji, birçok iniş ve çıkışlı bir hastalıktır.
Fibromiyaljisi olan kişi kalıcı acı çekiyor . Sürekli ifade olmasa da, her zaman beden, bir zayıflatıcı yorgunluk boyunca ağrı hissediyorum ve bu kokular gibi birçok dış uyaranlar, senin rahatsızlık kötü hale getirebilir, ışıklar, iklim ve diğer faktörler geliyor. Her zaman kendini onun yerine koymaya çalış, böylece onu anlayabilirsin.
Bazen fibromiyalji olan kişi fiziksel temastan kaçınır . Sen yaşayabilirsiniz bir sürü ait olmayan ağrıda – Tokalaşma ağrılı uyaranlara, sırtında sıvazlıyor, kollar ve omuzlar ve genel olarak bile büyük bir kucaklama, sürtme veya sürtünme meydana getiren herhangi bir ipucu üzerinde dokunur. Hiç kimse, bu tür bir samimiyetten kaçınmakla ilgili değilse, kimse rahatsız edilmemelidir.
Fibromiyaljinin yorgunluğu basit bir yorgunluk değildir . Sadece fiziksel yorgunluk değil, aynı zamanda dinlenme ile düzelmeyen ve birkaç gün boyunca yatakta bir kişiyi secde edebilen zihinsel yorgunluktur. Kişi yorgun, tükenmiş veya bitkin tükenmiş hisseder.
Fibromiyaljisi olan kişi antisosyal veya kayıtsız değildir . Çoğu kez davetleri reddediyorlar veya toplantılara katılmayı bırakıyorlar, çünkü tükenmişler, bir kriz geçiriyorlar ya da sınırlı miktarda enerjiye sahip oldukları için, belirli aktivitelerin tüm semptomlarını kötüleştirebilecek bir salgını tetikleyebileceğinden korkuyorlar. başka bir anı.
Fibromiyalji bilişsel problemlere neden olur . Kişi şeyleri (bazen küçük, bazen önemli) unutur ve yoğunlaşmakta zorluk çeker; Bu fibroneblin olarak  bilinir . Çoğu zaman bir şeyleri kaybetmelerine ya da şaşırtmalarına neden olur.
Fibromiyaljisi olan kişiler için stresden kaçınmak şarttır . Stresin, fibromiyaljinin semptomlarını şiddetlendirdiği, ağrılarını, yorgunluklarını ve halsizliklerini arttıracağı gösterilmiştir. Evde sessiz bir ortam sağlamaya çalışın ve durumları ve stresleri önleyin.
Fibromiyalji olan kişi izole olma eğilimindedir . Bu, sosyal hayatınızı sona erdirmek istediğiniz veya artık kendinizi takdir etmediğiniz anlamına gelmez. Aksine, ona olan ilginizi ve desteğinizi aldığınızı göstererek, onunla ilişkiyi anlamaya ve sürdürmeye çalışın. Bir noktada, alışveriş yapamayacağınız veya çocukları okula götürmek gibi bir şey yapamayacağınız veya yapamayacağınız bir görev için yardımınızı sunun.
Aile üyelerinin destek ve anlayışları kendilerini daha iyi hissettirebilir . Hastalık hakkında çok az şey yapabilecek olsanız da, hiç bir şey olmamış gibi davranmayın, çünkü bu tutum ilgisizlik ya da ilgisizlik olarak algılanabilir, sizi umursamadığınızı hissettirir, bu da hem sizin hem de sağlığınızla ilişkinizi etkiler. fiziksel ve duygusal. Aksine, giysilerini asmak veya yatak yapmak gibi çok fazla çaba gerektiren ev işlerinde ona yardımcı olun.
Fibromiyalji olan birinin aile üyeleri iyi bilgilendirilmelidir . Bu hastalığın ne hakkında olduğunu hala bilmiyorsanız, internette arama yapın, bununla ilgili sayısız bilgi kaynağı vardır, bu da sevdiklerinize daha iyi bir şekilde yardımcı olmanıza yardımcı olacaktır.
Tıbbi randevularına eşlik et . Bu, desteğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir. Buna ek olarak, tedavileri tamamlamak için, aynı zamanda onun durumunu ve ilerlemesini anladığınızı da destekliyorsunuz.
Ailede iyi iletişim esastır . Fibromiyalji hem hastada hem de ailenin diğer üyelerinin duygularını üretir. Onları yalnızca semptomları kötüleştirebilecek veya hastaya bir krize yol açabilecek kırgınlık ve düşmanca tutumlardan kaçınmak için onları sağlıklı bir şekilde ifade etmek önemlidir.
Umarım bu basit ipuçları, fibromiyalji ya da diğer bazı kronik ağrı durumlarından hasta olan sevilen birine sahip olan herkese ulaşır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!