Fibromiyaljisi olan birini seviyorsanız, günden güne ve saatten aya kadar değişen şiddetli acılardan muzdarip olduğumuzu bileceksiniz, lütfen bu bilgiyi başkalarıyla paylaşın.

Bu tahmin edemeyiz. Bu yüzden, bazen son anda şeyleri iptal etmemiz gerektiğini anlamanızı istiyoruz ve bu bizi yaptığınız kadar rahatsız ediyor.
Bedenimizi sınırlamaları ile kabul etmeyi öğrenmemiz gerektiğini bilmenizi isteriz ve bu kolay değildir. Fibromiyaljinin tedavisi yoktur, ancak semptomları günlük olarak gidermeye çalışırız. Bundan acı çekmek istemiyoruz.
Çoğu zaman bunalmış hissediyoruz ve sahip olduğumuzdan daha fazla gerilimle baş edemiyoruz. Mümkünse, vücuduma daha fazla gerilim eklemeyin.

[irp]
İyi görünsek bile, iyi hissetmiyoruz. Günlerce sürekli acı çekmeyi öğrendik. Bizi mutlu gördüğünüzde, acı çekmediğimiz anlamına gelmez, sadece onunla uğraştığımız anlamına gelir. Bazı insanlar iyi görsek, o kadar da kötü olamayacağımızı düşünüyorlar. Acı görülmez. Bu kronik “görünmez” bir hastalıktır ve bizim sahip olmamız kolay değildir.

Daha önce olduğu gibi çalışamayacağımızdan, tembel olduğumuzdan değil, lütfen anlayın. Yorgunluğumuz ve acımız öngörülemez ve bu yüzden yaşam tarzımızda değişiklikler yapmalıyız. Basit ve kolay görünen bir şey bizim için değildir ve bize fazla yorgunluk ve acı verebilir. Dün yaptığımız bir şey değil, bugün yapabiliriz, ama tekrar yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bazen depresyona gireriz. Güçlü ve sürekli bir acıyla kim bunalmaz ki? Depresyonun diğer kronik ağrı durumlarında olduğu gibi fibromiyaljide aynı sıklıkta olduğu bulunmuştur. Bize üzülmek için acı vermez, ama acı çeker ve alıştığımız şeyi yapamamakla depresyona gireriz. Doktor, aile ve arkadaşlardan destek ve anlayış olmadığı zaman da kötü hissediyoruz. Lütfen beni anla, desteğinle ve acımı azalttığın için yardım et.

Bütün gece uyuduk ama yeterince dinlenmedik. Fibromiyaljisi olan insanlar kötü uykuya sahiptirler, bu da ağrının zayıf olduğu günlerde daha da kötüleşmesini sağlar.

[irp]
Bizim için uzun bir süre aynı pozisyonda (oturmuş olsanız bile) kalmak kolay değildir. Bu bize çok acı verir ve iyileşmesi zaman alır. Bu nedenle, bu faktörün bize zarar vereceğini bildiğimiz bazı faaliyetlere gitmiyoruz. Bazen gideceğimiz sonuçları bilsek de gideriz.

Bazen basit şeyleri, biz söylediklerimizi, birisinin adını ya da yanlış sözcüğü unutursak çıldırmayız. Bunlar özellikle çok fazla ağrımız olduğu günlerde fibromiyaljinin bir parçası olan bilişsel problemlerdir. Hem senin için hem de benim için garip bir şey. Ama birlikte gülelim ve mizah anlayışımızı sürdürmemize yardım edelim.

Fibromiyaljisi olan çoğu insan, bu durumun bazı doktorlardan ve diğerlerinden daha iyi farkındadır çünkü vücudumuzu anlamak için kendimizi eğitmeye zorlandık. Öyleyse, lütfen benim için bir “tedavi” önerecekseniz, bunu yapmayın. Bu sizin yardımınızı takdir etmediğim ya da geliştirmek istemediğim için değil, çünkü kendimi iyi bilgilendirdiğim ve çoktan denedim.

Çok az acı çeken veya hiç acı çekmeyen bir günümüz olduğunda, iyi uyuduğumuzda, uzun zaman önce başaramadığımız bir şeyi yaptığımızda, bizi anladıklarında kendimizi çok mutlu hissederiz.

Yaptığınız ve benim için yapabileceğiniz her şeyi gerçekten takdir ediyoruz; Beni bilgilendirmek ve anlaman için gayretin dahil. Küçük şeyler benim için çok şey ifade ediyor ve bana yardım etmene ihtiyacım var.

Nazik ve sabırlı olun. Bu bedenin içinde, yorgun ve yorgun olduğunu hatırlıyorum, hala oradayım. Her geçen gün yaşamaya, yeni sınırlamalarla ve yarın da umudunu sürdürmeyi öğrenmeye çalışıyorum. Gülüşün ve Tanrı’nın bize verdiği harika şeyleri görmeme yardım edin.

Bunu okuduğunuz ve zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Belki bundan sonra beni daha iyi anlayabilirsiniz. İlginize ve desteğinize gerçekten minnettarım. ”

[IRP]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!