Fibromiyaljinin Yorulması basit bir yorgunluk değildir

BMC – Musculo-iskelet rahatsızlıkları dergisindeki son yayınlara göre, fibromiyaljisi olanlarda yaşanan yorgunluk “normal yorgunluğun” ötesine geçer.

Araştırmacılar, fibromiyaljide meydana gelen yorgunluğu ve yaşamlarımız üzerindeki etkisini daha ayrıntılı olarak anlamak istediler.

Bir dizi görüşme yaptıktan sonra sonuçları analiz ettiler ve aşağıdakileri içeren bir kavramsal fibromiyalji yorgunluğu modeli geliştirdiler:

Çok yorucu bir yorgunluk hissi

Bu dinlenme ya da uyku ile daha iyi değil

Günden güne yapılan çaba ile orantılı değildir.

Zayıflık ve ağırlık hissi ile ilişkili

Motivasyona ve faaliyet yürütme isteğine müdahale eder.

Uzun süreli görevleri gerçekleştirmek zor

Bize konsantre olmayı, açıkça düşünmeyi ve bir şeyler hatırlamayı önler.

Bu tip yorgunlukla yaşayanlarımız için, bu yeni bir şey değil. Ancak, bu model ileriye doğru iyi bir adım gibi görünüyor. Tıp dünyası, farklı yorgunluk türlerini doğru bir şekilde bilmez ve bunları tanımlamak için uygun bir dile ihtiyaç duyar.

Herkes bir anda yorgun hisseder ve yorgunluk doktorların duyacağı başlıca şikâyetlerden biridir. Bu model, diğer yorgunluk türlerinden ayırt edilmesine yardımcı olan fibromiyaljiye bağlı yorgunluk tanımını sağlar.

Birçoğumuz fibromiyalji ile hastaydık, farklı modellerde bu yeni modelin her seviyede yorgunluğunu yaşadık ve neredeyse hepimiz yorgunluk nedeniyle hissettiğimiz zayıflığı anlamayan doktorlarla deneyimlerimiz var.

Bu bizi korkutucu bir semptom olabilir, bazen bizi ayakta tutamayacak kadar zayıf hissetmek için bizi korkutma korkusuyla yürümek bizi korkutur. Ve bu zayıflık gelip giderken, bazen çok anlamlı görünmüyor.

Biraz şansla, bu yeni model bize ve doktorlarımızın fibromiyalji ile ilgili yorgunluğu daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Bu yeni model hakkında ne düşündüğünüzü bize anlatın. Gördüğünüz yorgunluğu andırıyor gibi görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!