Fibromiyaljinin şişmesine neden olan nedir? Lütfen bu bilgiyi paylaşın

Fibromiyaljinin şişmesi birçok hasta için hayatı zorlaştırır. Günlük görevlerin acı ve rahatsızlığı bir sorundur. Ayakkabı giy, ya da bir kıyafet seç, ya da sadece eline ya da ayağındaki ağrılı şişlikle hareket et. Ama şişmeye neden olan nedir? Ve nasıl tedavi edebilirsin?

Fibromiyaljinin şişmesi nedir?
Fibromiyalji genellikle buna sahip olan insanlarda şişmeye neden olur. Şişme ya da ödem, sıvının cilt altında biriktiği tıbbi bir durumdur. Ödem genellikle bir yaralanmanın sonucudur, ancak fibromiyalji ile şişmenin arkasında genellikle belirgin bir neden yoktur.

Şimdi, bu şişme genellikle ellerde ve ayaklarda ortaya çıkar. Ancak bu gerçek, insanların, el ve ayakları da etkileyen artritli fibromiyaljiyi karıştırmasına neden olur. Ve bu bazen tedaviyi zorlaştırır. Aslında, doktorlar fibromiyaljinin ağrısını başka bir durumla karıştırırlar. Bu nedenle, doktorunuzun fibromiyalji olduğunu bildiğinden emin olun.

Ek olarak, fibromiyaljili kişiler bazen eklemlerinin olmadığında şiştiğini hissederler. Fibromiyaljinin yaygın ve rahatsız edici semptomlarından biridir. Ve tedaviyi daha da zorlaştırır çünkü fiziksel belirtiler yoktur.

Fibromiyalji şişmesinin nedenleri nelerdir?
Fibromiyalji, nörolojik bir hastalıktır, yani eklemleri ve diğer sinir uçlarını etkiler. Fibromiyaljinin sinir uçlarını nasıl ve neden hedeflediğini kimse bilmiyor. Fakat sinir sistemindeki hiperaktivite, eklemlerin iltihaplanmasına neden olur.

Fibromiyalji, birçok doktor tarafından vücudunuzun bağışıklık sistemini daha fazla reaksiyona sokan bir durum olarak kabul edilir. Ve aynı şekilde alerjik bir reaksiyon eklemlerde veya yüzlerde iltihaba neden olabilir, vücudunuzun bağışıklık yanıtı fibromiyalji şişmesine neden olabilir. Bu, fibromiyaljinin bir otoimmün hastalık olduğunu düşündürmektedir, ancak bir kez daha, bu konuda bilimsel bir anlaşma yoktur.

Fibromiyalji şişliğini tedavi etmek için ne yapabilirim?
Şu anda fibromiyalji için bir tedavi yoktur. Bu, fibromiyaljinin iltihaplanmasına yönelik tedavilerin, altta yatan nedenin tedavi edilmesi yerine rahatsızlığın giderilmesini içerdiği anlamına gelir. Bir tedavi geliştirilinceye kadar, tedavilerin çoğu sadece inflamasyonu ve ağrı kontrolünü azaltacaktır, böylece aktif bir yaşam tarzına devam edebilirsiniz.

Fibromiyaljinin neden olduğu şişmeyi sınırlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İlk olarak, sıvıyı etkilenen bölgelerden uzaklaştırın. Ellerinizi başınızın üzerine kaldırın ya da ayaklarınızı duvara yaslayın. Kafadaki etkilenen uzuvların artması, sıvının geçici olarak boşalmasına neden olur.

Buz bazen şişlik miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Kırık bir dudak veya kara bir gözü olan herkes, bir buz paketinin, yaralanan deri çevresindeki şişliğin azalmasına yardımcı olabileceğini bilir. Buz, hücrelerinizdeki suyun şişmesine neden olur ve bu da şişmeyi azaltır. Ayrıca, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Son olarak, diyetiniz fibromiyaljide önemli bir rol oynayabilir ve hissettiğiniz şişmeyi büyük ölçüde sınırlandırabilir. Yüksek düzeyde sodyum genellikle vücudunuzun suyu tutmasına neden olur, bu da şişmeyi daha şiddetli hale getirir. Diyetinizden sodyum almayı deneyin ve fibromiyaljinin inflamasyonunun kontrol edilmesinin daha kolay olup olmadığını görün.

Vitamin B-6, fibromiyaljinin şişmesi sırasında düşünmeniz gereken başka bir besindir. Vitamin B-6, vücudunuzdaki sıvı birikimini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, günlük bir vitamin takviyesi fibromiyalji ile ilintili iltihaplanmanın sınırlanmasına yardımcı olabilir.

Fibromiyaljinin şişmesi, fibromiyaljiyi yaşamak için zor bir hastalık haline getiren birçok rahatsız edici semptomdan biridir. Ancak, diyetinizin ve bazı temel ev ilaçlarının dikkatli kontrolü ile yaşayacağınız fibromiyalji miktarını azaltabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!