Fibromiyaljinin 5 risk faktörü. lütfen bu bilgiyi paylaşın ..

Muhtemelen bildiğiniz gibi, fibromiyalji kronik bir sendromdur; Kronik, genellikle uzun ömürlü bir hastalık olan uzun süreli sendrom anlamına gelir.

Fibromiyalji eklemlerin zararlı veya inflamatuar değildir, ancak artrit ile ilişkili bir durum olarak kabul edilir. Aslında, fibromiyalji yumuşak dokularda ve eklemlerde ağrıya neden olan romatizmal bir hastalıktır.

Açık olmak gerekirse, birçok teori var, belirli bir fibromiyalji nedeni üzerinde fikir birliği yoktur. Araştırmacılar ve doktorlar, konserde çalışan faktörlerin bir kombinasyonunun, fibromiyaljinin varlığında rol oynadığına inanmaktadır.

5 ortak risk faktörü

Katkıda bulunan faktörler şunlar olabilir:

• merkezi sinir sistemi problemleri

• tekrarlanan yaralanmalar

• Romatoid artrit ve / veya lupus

• Bölüm fiziksel veya psikolojik travma (PTSD)

• Aile öyküsü, sendromun gelişiminde daha savunmasız hale gelebilir.

Yukarıdaki nedenlere ek olarak, diğer risk faktörleri feda edilir (kadınlar sendromu geliştirme olasılığının on kat daha fazladır) ve yaştır. Genellikle fibromiyalji 20 ila 50 yıl arasında teşhis edilir.

Ayrıca, uyku bozuklukları bir semptom ve fibromiyaljinin olası bir nedeni olarak görülmüştür. Huzursuz bacak sendromu ya da uyku apnesi gibi uyku bozukluklarından muzdarip olan hastalarda fibromiyalji riski daha yüksektir.

Fibromiyalji tanısı nasıl konuldu?

Ve ‘fibromiyaljili bir hastanın doğru tanı konulmadan önce doktoru birkaç kez ziyaret etmesi olasıdır.

çünkü fibromiyaljinin birçok belirtisi diğer bozukluklarla görülenlere benzerdir.

Doğru bir teşhis koymadan önce, diğer tüm hastalıkları ve koşulları kapatın.

İşleri daha da can sıkıcı hale getirmek için, fibromiyaljinin varlığını kesin olarak kanıtlayan spesifik bir tanısal laboratuvar testleri yoktur.

Sonuç olarak, birçok deneyimsiz ve / veya inatçı doktor hala ağrının zaten hastanın başı olduğuna inanmaktadır.

Fibromiyaljinin bir tanısı için, hastanın iki spesifik kritere sahip olması gerekir; genelleştirilmiş ağrı ve zayıf noktaların varlığı.

Ağrı yaygın olarak düşünülecek şekilde, hastanın vücudunun dört çeyreğini etkilemelidir; Solda, sağda, yukarı ve aşağı. Hangi zayıf noktalar, 18 vücut bölümlerinde.

Fibromiyaljinin teşhisi için en az 11 tanesinin duyarlı olması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!