fibromiyalji’NIN 10 EN SIK SIGNSI…12,8

ABD’de yaklaşık 5,8 milyon insanda yaygın fiziksel ağrı nedeniyle, fibromiyalji, kasların ağrıyı yorumlama biçiminin büyüdüğü ve vücudun hiper uyarımlı noci-reseptörlerini bıraktığı bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır.

Bu durum ağrıya ve dolayısıyla yorgunluğa neden olur – genelleme yapar ve ağrı nedeniyle hasta uykudan yoksun kalır ve depresyona girebilir. Fibromiyalji genellikle bir kaza, cerrahi veya büyük psikolojik stres gibi ciddi fiziksel travma sonucu gelişir.

Fibromiyalji hastaları, genel vücut ağrıları ile ilişkili çok sayıda semptomdan şikayetçidir. İşte fibromiyaljinin en sık görülen on belirtisi …

1. Fiziksel ağrı 
Fibromiyaljinin ana semptomu, vücut boyunca devam eden bir zonklamadır. Bununla birlikte, bazı hastalar sadece belirli zamanlarda acı çekerler – örneğin, hava nemli ise veya müşteri basınç altındaysa (çok fazla stres), ağrı bölümleri aktive olur. Bazı yerlerde ağrı yaşamayan diğer dezavantajlar (örneğin, bacaklar).

2. Dokunmatik Hassasiyeti 
Fibromiyalji hastaları genellikle aşırı bir hassasiyet için en ufak bir dokunuş var – bir çürük sonra, örneğin ya bir ayak ezmek, ağrı çok abartılı ve bir hastada çok daha uzun sürer Fibromiyalji sağlıklı bir insanda.

3. Çevreye Duyarlılık 
Fibromiyaljisi olan kişiler genellikle sigara dumanı, gürültü, kimyasal deterjanlar, parlak ışıklar vb. Çevresel faktörlere duyarlıdır. Bu faktörler ağrı bölümlerini daha da kötüleştirebilir.

Çevreye 3 duyarlılık 
Fibromiyalji’den şikayet eden kişiler, bu gibi sigara dumanı, gürültü, deterjanlar, parlak ışıklar gibi çevresel faktörler genel olarak duyarlı Bu faktörler ağrı atakları daha da kötüleştirebilir. 
spazmlar 5. kas 
Fibromiyalji genellikle haber vermeden boğaz kasları sözleşme olarak, huzursuz bir gece yapabilir özellikle uyku sırasında ağrılı kas spazmları, ile ilişkilidir.

6. Sürekli tükenme 
Fibromiyaljisi olan kişilerin karşılaştıkları sürekli acı nedeniyle uykusuzluk veya uyku yetersizliği çekmesi yaygındır. Bu nedenle, sürekli yorgun ve enerji seviyeleri düşer, bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyonlara yatkın hale getirir.

7. 
Fibromiyalji yoğunluğu güçlüğü sıklıkla yoğunlaşmaya neden olur – kısa süreli hafıza problemleri, yeni bilgileri elde tutma zorluğu, çalışan görevlere odaklanma zorluğu ve hatta sıklıkla “fibro sis” olarak adlandırılan baş dönmesi.

8. kronik baş ağrısı 
fibromiyalji ile ortaya çıkan ağrı ve kas sertliği, genellikle (kronik baş ağrısı ve çevresel uyaranlar tarafından daha kötü migren pençesinde hasta bırakarak geri, omuz ve boyun genişletmek yani, ses, ışık, koku).

çevresel baş ağrıları

9. Bağırsak rahatsızlıkları 
Fibromiyalji ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) iki durum el ele gider. Kas ağrısı ve rijidite, fibromiyaljiyi sindirim sisteminin ağrılı inflamasyonuna ve kabızlık ve ishal ataklarına neden olur.

10. Depresyon 
Fibromiyaljili hastaların depresyondan muzdarip olması yaygındır, zira sürekli ve zayıflatıcı ve iflas eden bir ağrıdır. Bu, yaşam tarzlarına yönelik kısıtlamalar getirerek spor, yüzme, koşma, vb. Aktivitelerin keyfini çıkarmayı engeller. Bu nedenle, fibromiyalji, hastanın torunları ile yürüyüş ya da öğleden sonra gibi zevk almak için kullandığı aktivitelerde sıklıkla bir kayba neden olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!