Fibromiyaljide vücut ısısı

Fibromiyaljide vücut ısısı, hastaların krizle ilgili ağrılarından muzdarip olduğu veya fibromiyalji ve / veya kronik yorgunluk sendromu miyaljik ensefalomiyelit ile yorgunluktan muzdariptir. Bu, normal sıcaklıklardaki sıcaklık düşüşlerine ve ateş belirtilerine yanıt olabilir. Fibromiyalji hastasının bu semptomlara ilişkin açıklaması, kırık bir termostat olarak adlandırıldı ve hepsini birleştirdi.

Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromunda vazokonstrüksiyon norepinefrin

Yeni Zelandalı araştırmacı Dr. LO Simpson, CFS’nin “yetersiz kılcal kan akışına bağlı yetersiz oksijen mevcudiyetinin” bir sonucu olduğu teorisine sahiptir. Simpson, eksik kapiller akışın kılcal damarları, normalden daha küçük ve anormal kırmızı kan hücrelerinin varlığından daha azdır.

Vasoconstricción

Vücut sıcaklığı yaklaşık 37 santigrat derecenin altında olduğunda, vücutta halihazırda ısıyı korumak için mekanizmalar ve ısı üretim oranını arttırmak için başka mekanizmalar başlatın.

İlk etkilerden biri, tüm vücudun derisindeki damarların yoğun bir vazokonstriksiyonudur. Posterior hipotalamus, sempatik sinir sinyallerini cildin kan damarlarına güçlü bir şekilde aktive eder ve vücut boyunca yoğun vazokonstriksiyon oluşur.

Vücut ısısını korumak

Bu vazokonstrüksiyon, vücudun iç kısımlarından cilde ısı iletimini açıkça önler. Bu nedenle, maksimum vazokonstriksiyonla, vücudu terk edebilen tek ısı, doğrudan deri izolasyon katmanları ile sürülebilir. Bu etki, vücuttaki ısı miktarını korur. (“İnsan hastalıklarının fizyolojisi ve mekanizmaları”, Guyton, s.554)

Sempatik dürtüler tüm kan damarlarına iletilirken adrenal medullaya iletilir. Bu dürtüler, kemiğin epinefrin ve norepinefrini kan dolaşımına salgılamasına neden olur. Bu iki hormon, kan dolaşımı yoluyla vücudun tüm bölümlerine kan damarları üzerinde doğrudan etki göstererek, genellikle vazokonstriksiyona neden olurlar. (Age, s.166)

norepinefrin

Noradrenalinin hemen hemen tüm vasküler vücut yataklarında vazokonstriksiyon etkileri vardır ve adrenalinin hepsinde değil de hepsinde benzer etkileri vardır. (Age, s.167)

Bir çalışmanın sonuçlarına göre, fibromiyalji, ağrı norepinefrin tarafından uyarılmaktadır. Adrenal norepinefrin hormonu, fibromiyaljiye bağlı vücut ağrısından sorumlu olabilir. Çalışmaların sonuçlanması: FM’li hastalarda norepinefrin tarafından uyarılan ağrı vardır. Bu bulgu, FM’nin sempatik olarak devam eden bir ağrı sendromu olabileceği hipotezini desteklemektedir.

Bir başka çalışmada – anormal mikrodolaşım ve FM hastalarda, hassas nokta üzerinde cilt sıcaklığı – yukarıda deride vazokonstriksiyon olmadığını göstermiştir   hassas nokta   fibromiyalji cilt lekeleri kadar yerel hipoksi ile ilişkili olduğu hipotezini desteklemektedir, fibromiyalji hastalarda acı.

Bu mantıklı; Norepinefrin, fibromiyalji tetikleme noktasıyla ilişkili ağrının vazokonstriksiyona neden olmasına neden olur.

Vücut Sıcaklığındaki Fibromiyalji Düşüşünü Nasıl Etkiler?

Fibromiyaljide egzersiz ve vücut ısısı

Bazı çalışmalar, egzersiz, fibromiyalji ve yorgunluk sendromu / kronik MS olan kişinin gerçekten vücut ısısında bir düşüş yaşadığını bulmuştur. Ters cevap beklendiğinde.fibromiyaljide vücut ısısıya da beyne oksijen – normal insanlarda olanların tersi. Beyinde oksijen eksikliği kısa bir aktiviteden sonra bile birkaç gün devam etti “- Ismael Mena,”  Kronik Yorgunluk Sendromu için NöroSPECT Hastalarında Serebral Perfüzyon Çalışması  ”

Sağlıklı bir insanda egzersiz yanıtı

Sağlıklı bir insanda egzersiz, hücrelere kan akışını ve oksijen arzı artırır. Hücreler ATP üretir, vücutta ısı üretmek için ne kadar harcanır. Artmış vücut ısısı ile daha fazla metabolizmayı, enerji üretimini ve ısıyı artırın. Metabolik hız, her bir santigrat derece vücut ısısı için% 15 ile artar.

fibromiyalji ve CFS / ME’de anormal yanıtlar

CFS / FM’li bir kişi durumunda egzersiz, ekstremitelere artmış kan akışına neden olur.

Ancak, mitokondriyadaki enerji üretimini bozan tıkanıklıklar nedeniyle daha az ATP üretilir. Üretilen ATP, egzersiz aktivitesi için yakıt olarak kullanılır, nispeten az ısı üretimi için kullanılabilir. ATP’nin çoğu, anaerobik glikoliz süreci ile üretilir. Glikoliz, pirüvik asitin bir yan ürününün birikmesi, dokuların mitokondriyadaki enerji üretimini dolaylı olarak daha fazla asit haline getirmesine neden olur.

Kan uzuvlardan dışarı pompalandığında ve dokular çok fazla ısı üretmediğinde   , net etki kanın soğutulması ve böylece vücut sıcaklığının azaltılmasıdır  . Bu, çalışmanın ve CFS’nin etkilerinin çalışmanın sonuçlarını açıklar.

Muhtemelen bu masajın vücut ısısını düşürmek için de benzer bir etkiye sahip olabileceğini düşünebilirsiniz.

Masajın amaçlarından biri, dokudaki kan dolaşımını arttırır. Bu, dokularda vazokonstrüksiyonun uçlarından birinin tersidir, vücut ısısını korumaktır. Isı masajı kumaşları ile dokularda artan kan akışı.

Artmış   norepinefrinin sonuçları

Ama ne pahasına? Vücut ısısını düşürmek mi? Ve vücut nasıl cevap verecek? Muhtemelen, adrenallar daha fazla kan akışı elde etmek ve ısıyı korumak için norepinefrin salgılarlar. Artan norepinefrin ile   aynı zamanda ağrıda bir artış olabilir  .

Kısaca; ATP mitokondriyal enerji üretimi kilitlendiğinden, vücut istenen çalışma sıcaklığını 37 dereceyi koruyamaz. Isıyı korumak için, ekstremitelere giden kan akışı norepinefrin hormonu tarafından vazokonstriksiyonu azaltır. Kandaki artmış norepinefrin seviyeleri, bedensel ağrısına katkıda bulunur. Egzersiz, kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyaljisi olan kişilerde vücut sıcaklığını düşürme etkisine sahiptir.

daha fazla norepinefrin ısıyı korumaya yönelik bir girişimde salgılanır ve sonuç daha fazla acı verir.

İpuçları ve püf noktaları

Egzersiz   iyidir. Ama aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Isı kaybını en aza indirmek için iyi giyinmeniz gerekir. Dış hava sıcaklığı serin veya serin ise, bir şapka ve eldiven giyiniz, ayrıca sıcak giysiler giyiniz. Daha fazla ısı kaçar vücut kafa yapar.

Yürümek muhtemelen yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biridir. Yapamayacaksanız, tahammül edebileceğiniz egzersiz miktarını yavaşça artırarak germe yapın.

Saunaya sahipseniz, antrenmanınızı bir süre saunada bitirin ve ardından birkaç bardak su içirin. Bu, asit metabolik atıkların bir kısmının vücudunuza taşınmasına yardımcı olacaktır.

Masaj yapıyorsanız, terapistin önce masaj yapmadan önce vücudunuzu ısıtmasını sağlayın. Bazı masözler artık sauna kullanıyor. Bir başka FIR ısıdan önce ve sonra ısı masajı. Vücudun metabolik atıklardan arındırılmasından önce ve sonra bir bardak su içirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!