Fibromiyaljide asla göz ardı etmemesi gereken baş ağrısı tipleri

Baş ağrısı sırasında hissettiğiniz ağrı, beyin, kan damarları ve yakın sinirler arasındaki sinyallerin birleşiminden gelir. Kan damarlarının ve baş kaslarının belirli sinirleri yanar ve beyninize ağrı sinyalleri gönderir. Ancak, bu sinyallerin neden ilk başta aktive edildiği net değil. Ağrı, sıkıcı, keskin, sabit, zonklu, aralıklı, hafif veya yoğun olabilir.

Genellikle insanlar baş ağrılarının tamamen zararsız olduğunu ve zamanla kaybolacağını varsayarlar. Ve çoğu durumda baş ağrılarının tamamen iyi huylu olduğu doğruysa da, baş ağrılarının altta yatan bir tıbbi durumu gösterebileceği zamanlar da vardır. Bedeniniz için en iyi olanın kim olduğunu bilmiyor. Daha sonra, aşağıda listelenenlere benzer his ve acılarla karşılaşmanız durumunda, baş ağrınız çok daha tehlikeli bir şey anlamına gelebilir. Tedavi edilmezse, bu baş ağrıları sizin için ölümcül sonuçlara bile yol açabilir.

 

Kronik baş ağrısı

Fibromiyalji hastaları (FM) anksiyete ve depresyon riski, hiç beden ağrısı olan baş ağrısı olan hastalarda daha onların ağrı ve sakatlık daha paraziti bildirmektedir. Eşzamanlı FM’nin tanınmaması ve tedavi edilmemesi, ağrı, sakatlık, kaygı ve depresyonda artışa neden olabilir. Genelleştirilmiş vücut ağrısının tedavisine ek olarak baş ağrısını önemli ölçüde artırabilen FM için de etkili terapiler mevcuttur.

migren

Çeşitli baş ağrısı türlerinden bir migren, şimdiye kadar en karmaşık olanlardan biridir. Migrenli bir kişi, başın sadece bir tarafında yoğun zonklayan ağrıya neden olur. Beyin sapında aşırı derecede reaktif bir değişimin neden olduğu nörolojik bir durumdur; bu, ışığa, sese ve kokuya karşı artan hassasiyet gibi semptomları içerebilir. Bulantı ve kusma da yaygındır. Bir migren, bireyin günlük yaşamını ciddi şekilde etkiler, çünkü ağrı sadece aktivitedeki artışla yoğunlaşır.

Aspirin veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler (OTC) baş ağrılarını durdurabilir veya ağrı ve süreyi azaltabilir. Daith Piercing ayrıca Migraine Relief için de başarılı sonuçlar verdi

Korkunç baş ağrısı

Küme baş ağrıları aşırı yanma ve penetran ağrı ile karakterizedir. Bir seferde bir gözün veya yüzün bir tarafının etrafında veya arkasında meydana gelirler. Eğer kusma ve mide bulantısı ile birlikte, böyle baş ağrısı yaşarsanız beyin anevrizması acı, en kötü ihtimalle, ciddi sorunlar var ve olabilir.

Melatonin, kortikosteroidler, topiramat (topamax) blokerleri ve kalsiyum kanal blokerleri, bir remisyon süresinin üzerindeki halinde başağrılarının koymak.

Gerilim baş ağrıları

En sık görülen tipteki gerilim baş ağrıları, başın etrafında, özellikle tapınaklarda veya boyun ve başın arkasında sürekli bir ağrı hisseder. Yüksek düzeyde yorgunluk ve stres, insanlar arasında kafa çevresinde sıkıcı bir baskıya veya gerginliğe neden olur. Ağrı genellikle katlanılabilir olsa da, kesinlikle ihmal etmek istediğiniz bir şey değildir.

Böyle asetaminofen, ibuprofen ve aspirin gibi Sayaç ağrı kesiciler, genellikle durdurmak veya ağrıyı azaltmak için çok etkilidir.

Sinüzite bağlı baş ağrısı

Sinüs baş ağrıları, sinüslerin genellikle bir alerjinin veya bir enfeksiyonun sonucu olan bir şişmesi olan sinüzitten kaynaklanır. sinüs baş ağrısı ile ilişkili ağrı genellikle üst dişler boyunca veya ön boyunca, yanaklar ve burun köprüden, etrafında veya gözlerinin arkasında yer almaktadır. Ağrı sıklıkla bir basınç hissi olarak tanımlanır ve sabittir. renksiz burun tıkanıklığı, burun akıntısı da dahil üst solunum yolu, bir enfeksiyon belirtileri, sinüs baş ağrısı eşlik edebilir kulaklar, şişmiş yüz ve ateş takılı.

Sinüzitin altta yatan nedenini teşhis etmek için, doktor bir kişiyi kulak, burun ve boğaz uzmanına yönlendirebilir. Bazı durumlarda cerrahi drenaj gerekli olabilir.

Hormonal baş ağrıları

Kadınlar dönemleri, hamilelik ve menopoz döneminde hormon seviyelerini değiştirerek baş ağrısına sahip olabilirler. Doğum kontrol haplarının hormonal değişiklikleri bazı kadınlarda da baş ağrısını tetikler. Jinekolojik problemler hormonal baş ağrılarına da neden olur

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!