Fibromiyalji Vücutta Fiziksel Değişiklikler

Sendrom sıklıkla kötü anlaşılmakta ve bunun büyük bir kısmı bir sır olarak kalırken, araştırma onun için gözlemlenebilir fizyolojik nedenler bulmaya başlamaktadır.

Tabii ki hala gitmek için uzun bir yol var, ancak, sendromun yanlış anlamalar ve işten çıkarmalar uzun bir geçmişi vardır, bu yüzden daha fiziksel bağlantılar bulma projesinde bir başlangıç ​​bile iyi bir adımdır.

Fibromiyalji sıklıkla yanlış anlaşılır, ancak bunun nasıl gerçekleştiği konusunda gerçek bir kafa karışıklığı yoktur. Sendrom, genellikle kasları veya eklemleri etkileyen genel bir ağrı ile karakterizedir.

Bununla birlikte, dokular da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir alanını etkileyebilir. Sırt ağrısına ve kas ağrısına, genel yorgunluk hissine ve belirli hassasiyet alanlarına neden olur.

“Yumuşak noktalar” olarak adlandırılan palpasyona duyarlı olan birden fazla noktaya sahip olmasına rağmen, hasta ne olup bittiğine dair bir fikir vermeyen normal bir nörolojik muayeneye sahip olacaktır. Yumuşak noktalar vücutta belirli noktalardır ve bu noktalara basınç uygulandığında ağrıya neden olur.

Sendrom, genellikle sağlıklı olan orta yaşlı kadınları etkiler. Ancak, farklı yaşlardaki kadınları, erkekleri ve erkekleri de etkileyebilir.

Ağrıya ek olarak, fibromiyaljisi olan kişiler genellikle uyku yorgunluğu, uyku ile ilgili diğer zorluklar ve hafıza ve konsantrasyonla ilgili zorluklar gibi başka semptomlar da yaşarlar. Ayrıca bağırsak rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Birincisi, sendrom hem uyku bozuklukları hem de uyku yorgunluğundan sorumlu olabilir. İkincisi, uykuda fibromiyaljiye bağlı olarak genellikle rahatlama veya ferahlama olmamasıdır. Sonuç olarak, sendrom genellikle kronik yorgunluk sendromu ile karıştırılır.

Sendrom ayrıca “beyin sisi” denilen bir şeyden de sorumlu olabilir. Bunun atıfta bulunduğu şey, sıklıkla sendroma eşlik eden yoğunlaşmanın veya düşünmenin kolay olmayışıdır.

Aslında, bunun doğrudan fibromiyalji ile ilişkili olduğu veya durumun getirdiği kronik ağrı ve yorgunluğun neden olduğu açık değildir.

Fibromiyalji ayrıca sindirim bozukluklarından da sorumlu olabilir. Sendromun intestinal irritasyona neden olması nadir değildir.

Ağrıya ek olarak, sendrom da yanma veya kaşıntı hislerine neden olabilir. Bu nadir bir yan etkidir, ancak bazen olur.

Son olarak, aynı zamanda diğer psikolojik rahatsızlıklardan da muzdarip olanların fibromiyaljisi olan kişiler için nadir değildir.

Bu bir sorun olabilir, çünkü fibromiyaljinin daha önce doktorlar ve diğer sağlık uzmanları tarafından “kafanızda hepsi” olarak görevden alınma uzun bir geçmişi vardır.

Ancak bu, bu sendromu sadece psikosomatik olarak değil, aynı zamanda fibromiyalji ile aynı anda meydana gelebilecek başka şeylerin olduğunu da kabul etmemektedir. Bununla birlikte, uyku bozuklukları gibi, bunun doğrudan sendromla ilişkili olduğu da net değildir.

Kronik ağrısı olan hastalar ve fibromiyalji oluşturabilir depresyon muzdarip olabileceğini hayal kırıklığı diğer tür yaşıyorsanız Hiç şaşırtıcı değildir.

Bu, fibromiyaljinin doğrudan bir sonucu değil, daha ziyade sendromun getirdiği semptomların sebebidir. Bu, fibromiyaljinin sonucunu daha az düşürmez, sadece doğrudan bir sonuç olarak ele alınmayacağı anlamına gelir.

Fibromiyalji sendromunun patofizyolojisi

Patofizyoloji
Patofizyoloji veya patofizyoloji fizyolojiyle patolojinin birleşimidir.

fizyolojisi işlemleri veya bir hastanın içinde faaliyet mekanizmaları tarif biyolojik disiplin ise patoloji, tipik olarak, bir hastalık durumu olarak görülen tıbbi bir disiplin tarif şartlarıdır.

Patoloji anormal veya istenmeyen durumu tanımlar ve fizyopatoloji, söz konusu durumun geliştiği ve ilerlediği fizyolojik süreçleri veya mekanizmaları açıklamaya çalışır.

Sonuçta, patofizyoloji, tıbbi bir durumdan dolayı fizyolojik olarak ortaya çıkan gözlemlenebilir değişiklikler olarak tarif edilebilir.

Patofizyoloji neden değildir, aksine bir durumun vücut üzerinde etkisi vardır.

Bu, nedenler için kullanılan terim olan etiyolojiden farklı olarak anlaşılmalıdır.

Patofizyoloji, fibromiyalji açısından iyi olan hiçbir şeyin nedenini açıklamamaktadır, çünkü sendromun nedenleri bilinmemektedir.

Fibromiyaljinin Patofizyolojisi
Peki, hastanın vücudunda hangi değişiklikler fibromiyaljiye bağlı? Bu, bu sendromla ilgili neredeyse her şey belirsizlik içinde yer aldığı için, doğal olarak zor olacaktır.

Bununla birlikte, hastalığın en azından gözlenebilir olan bazı yönleri vardır ve bu nedenle de sendromun patofizyolojisinin bir parçası olarak görülebilir.

En belirgin ve gözlemlenebilir semptom ağrıdır. Bu, genel olarak uyaranlara aşırı duyarlılık ile ilgili bir problem olarak anlaşılır ve bu da ağrı olarak kendini gösterir.

Bu aşırı duyarlılık muhtemelen nörobiyolojik değişikliklerin veya “hipervijilans” ın sonucudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!