Fibromiyalji ve Miyopasal Ağrı Sendromu

Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu sıklıkla el ele gider. Sıklıkla örtüşen ve benzer semptomlar nedeniyle, genellikle aynı şartlarla karıştırılırlar ve sonuç olarak, her ikisine de sahip olan kişiler bazen sadece bir tanısı konur ve tedavi edilir.

Miyofasiyal ağrı sendromu (MPS) ve fibromiyalji (FMS) arasındaki ayrım üç temel nedenden ötürü temeldir:

Farklı bir tedavi gerektirirler.

Tetik noktalarını kaldırabilirsiniz.

MPS ağrısı FMS’yi şiddetlendirebilir ve MPS tedavisi FMS’i sakinleştirebilir.

Bazı araştırmacılar, miyofasiyal ağrı sendromu yerine “kronik miyofasiyal ağrı” (CMP) adını, bir hastalık değil, bir sendrom olduğunu kanıtladıkları için kullanırlar. (A “sendromu”, bilinen bir neden olmadan bir dizi semptomdur.)

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nedir?

MPS’de kaslar ve bağ dokuları (fasyayı oluşturan) tetikleyici nokta (TRP) olarak adlandırılan şeyi geliştirir. (Bunlar FMS’nin hassas noktaları ile aynı değildir.) Tetik noktası, bazen cildin altında hissedilebilen küçük, sert bir düğümdür. Düğümün kendisi, özellikle püskürtüldüğünde ağrılı olabilir, ancak genellikle ağrı olarak adlandırılan başka bir bölgede ağrıya neden olur.

Aktivasyon noktaları tipik olarak doku travması sonucu oluşur. Uzmanlar, çoğu insanda normal olarak tedavi edilen hasarın neden diğerlerinde PG’lere neden olduğunu bilmemektedir. Ancak, çalışmalar bazı insanlarda kas travmasının sinir hücrelerinin kas hücrelerine bağlandığı malformasyonlara yol açtığını göstermektedir. Bu MPS’nin nöromüsküler bir hastalık olduğunu düşündürmektedir.

Fibromiyalji ve Miyofasiyal Ağrı Sendromu Neden Birlikte Olmalı?

Neden MPS’li insanlar sıklıkla FMS geliştirirlerse, henüz net değildir, ancak giderek büyüyen kanıtlar, kronik ağrının merkezi sinir sisteminde değişiklik yapabileceğini ve merkezi duyarlılığa yol açabileceğini göstermektedir. Ancak, MPS’li tüm insanlar FMS geliştirmez. Teoriler doğruysa, MPS’nin erken tedavisi FMS’nin önlenmesine yardımcı olabilir.

FMS, MPS ve merkezi duyarlılaşma ile ilişkili diğer hastalıklardan ortaya çıkan genel bir terim, merkezi duyarlılık sendromlarıdır.

 

Miyofasyal Sendrom ve Fibromiyalji Ağrısının Belirtileri

MPS ile ilişkili semptomların bazıları, FMS ile ilişkili semptomlara benzerken, diğerleri farklı görünmektedir. Ortak oldukları belirtiler şunlardır:

Hafif ila şiddetli arasında değişen yumuşak doku ağrısı

Baş ağrısı ve / veya migren

Uyku bozuklukları

Denge ve / veya baş dönmesi problemleri

Kulak çınlaması (kulak çınlaması) ve kulak ağrısı

Hafıza sorunları

Açıklanamayan terleme

Strese bağlı semptomların kötüleşmesi, iklimde değişiklikler / aşırı uçlar ve fiziksel aktivite

PMS ile ilişkili belirtiler, ancak FMS ile ilgili değildir:

Ekstremitelerde uyuşma

Tıklamaları veya tıklamaları birleştirir

Eklemlerde, özellikle de çenedeki sınırlı hareket aralığı

Çift veya bulanık görün

Açıklanamayan bulantı

FM ile ilişkili olan ancak MPS ile ilişkili olmayan semptomlar şunlardır:

yorgunluk

Panik ataklar

Yüksek düzeyde duyusal bilgi ile bunalmış hissediyor

Alerjiler ve duyarlılıklar

Gazete karışıklığı ve oryantasyon bozukluğu

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Tanısı

Belirtilen ağrı MPS’yi teşhis ve tedavi etmeyi zorlaştırır. Genellikle, doktor “Nerede acıyor?” Diyor ve sonra nereye baktığına bak. MPS tedavisi için siz ve doktorunuzun semptomlarınızı incelemeniz ve tetik noktalarınızın nerede olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Doktorunuz Dokunarak tetik noktaları bulabilirsiniz veya PG anormallikleri gösterebilir manyetik rezonans elastografi ve doku biyopsisi olarak síntomas.Pruebas dayalı ancak MAS tanısı konusundaki rolü net değildir.

Tam tersine, fibromiyaljili kişilerin ağrı yaşadığı dokularda anormallikleri ortaya çıkaran bir test ya da analiz yoktur.

 

Miyofasiyal Ağrı Sendromunun Tedavisi

MPS tedavisi için birkaç seçeneğiniz var:

Enjeksiyonların enjeksiyon noktası: Doktor bir PRO’ya doğrudan veya bir çok yere gergin bantları gevşeterek etrafına yerleştirir. Doktor, kortikosteroid veya lidokain gibi ağrıyı hafifletmek için bir ilaç enjekte edebilir. (Not: Bazı doktorlar kortikosteroidlerin fibromiyaljinin semptomlarını şiddetlendirdiğini düşünmektedirler)  Hiçbir ilaç kullanılmadığında buna kuru iğneleme denir.

Akupunktur: Akupunktur umut vericidir sınırlıdır seca.Mientras MPS kullanımına Çin çalışmaları delinme benzer bir antik uygulamadır ve birçok hasta ve hekimler iyi sonuçlar bildirmektedir.

Fizik tedavi: MPS tedavisi için sprinkling ve strech olarak adlandırılan özel bir tedavi türü yaygındır. Bir fizyoterapist, kasta bir anestetik maddenin uygulanması sırasında germe egzersizleri ile size rehberlik eder. kötü duruş MPS katkıda bulunabilir gibi terapist de kas ve TRPS.Además, bir terapist faktörlere sizinle birlikte çalışabilir rahatlamak için bazı masaj teknikleri kullanabilir.

İlaçlar: MPS için ortak ilaçlar steroidal olmayan anti-iltihabik ilaçlar (NSAID’ler) yer alır, t Aleve (naproksen) veya Advil ve Motrin ve amitriptilin, nortriptilin ve doksepin gibi trisiklik antidepresanlar olarak ibuprofen bazlı ilaçlar.

FMS’ye Karşı MPS Tedavileri

Bir kez daha, belirli bir çakışma var ama aynı zamanda önemli farklılıklar var. Hem MPS hem de FMS için kullanılan tedaviler şunlardır:

akupunktur

Fizik tedavi (farklı şekillerde olsa da)

Trisiklik antidepresanlar (SSRI / SNRI antidepresanlar FMS için giderek daha yaygındır)

Çalışmalar enjeksiyonlar noktası fibromiyalji hassas nokta iyileştirilmesinde etkili değildir tetikler göstermektedir, ve iltihap ve hedef bilinmemektedir FMS bir enflamatuar durum olduğu, NSAID’ın, ağrı FMS tedavisinde etkili değildir.

 

Fibromiyalji ve Miyofasiyal Ağrı Sendromu ile Yaşamak

Semptomlar, tanı ve tedavide belirgin farklılıklar olması nedeniyle fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromunun aynı durum olmadığı açıktır. Bununla birlikte, her ikisine de sahip biri olarak, hangi rahatsızlığın ağrıya neden olduğunu belirlemenin son derece zor olabileceğini biliyorum.

Hem kendi başınıza hem de doktorunuz ve / veya fizyoterapistiniz ile çalışarak, tetik noktalarınızın nerede olduğunu ve fibromiyaljiyi şiddetlendirmeden bunları tedavi etmenin en iyi yolunu nerede bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Miyofasiyal ağrının hafifletilmesi muhtemelen fibromiyalji semptomlarınızı yatıştırmaktır, bu yüzden bir çift fayda göreceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!