Fibromiyalji olan insanlar, uykuya dalmak için daha uzun sürer, daha az uyku ve daha kötü. araştırma

Fibromiyaljisi olan insanlar daha fazla güçlük çekiyor

uyuyakal, uyku kalitesi daha kötü ve daha az miktar,

göre genel nüfusa göre

Yeni bir revizyonun sonuçları.

Araştırmacılar, fibromiyaljili hastalarda uyku bozukluklarında uzmanlaşmış doktorların dikkatini çekti, çünkü daha iyi uyuyarak hastalığın semptomlarının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Psikosomatik Araştırmalar Dergisi’nde yayınlanan “Fibromiyaljide Uyku Bozuklukları: Bir Meta Analiz, Olgu-Kontrol Çalışmaları” çalışması, uyku bozuklukları ile olan ilişkilerin gelişimini bildiren daha önce yayınlanmış birkaç çalışmayı gözden geçirmiştir. fibromiyalji.

İyi bir gece uykusunun faydaları, tüm insanların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. 
Araştırmacılara göre, zayıf uyku fibromiyaljili hastaların yaklaşık% 80’ini etkilemektedir ve çalışmalar, zayıf uyku kalitesinin fibromiyalji için bir risk faktörü olduğunu göstermiştir. 
Aslında, kötü uyku semptomların şiddeti ile güçlü bir şekilde ilişkilidir, daha az hasta uyur, semptomları kötüleşir. 
İlaçlarla yapılan klinik çalışmalar, fibromiyaljili hastalarda uyku kalitesini arttırmanın ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir.
Uyku bozukluklarının özelliklerini ve bunların fibromiyalji hastaları üzerindeki etkilerini anlamak için araştırmacılar, fibromiyalji ve sağlıklı kontrollerle ilgili 25 vaka çalışmasını gözden geçirdiler. Bu çalışmalarda, polisomnografi ile uyku değerlendirildi. çalışmalar) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (yedi çalışma).

Polisomnografi ile uykuyı değerlendiren çalışmalar, fibromiyalji hastaları ile sağlıklı bireyler arasında uyku başlangıcından sonra uyanıklık, toplam uyku süresi ve uyku verimi açısından diğer parametreler arasında anlamlı fark olduğunu bildirmişlerdir.
Uykuyu değerlendiren çalışmalar, Pittsburgh uyku kalitesi indeksi ile, toplam skorlarda, uykuya dalma ve uyku başlangıcı arasındaki süre ve uyku kalitesi arasında iki grup arasında anlamlı farklılıklar olduğunu bildirmişlerdir. katılımcı.

Bu derlemeye göre, bu durum fibromiyaljili hastaların uykuya dalma problemleri, düşük uyku ve düşük uyku verimine sahip olmaları, uykuya dalmadan önce daha uzun uyanma süreleri, daha kısa uyku süreleri ve hafif uyku sorunları nedeniyle olabilir. .

“Klinik denemeler,

Uyku fibromiyalji hastalarında ağrıyı azaltabilir “,

araştırmacıları yazdı.

“Bu nedenle, birincil bakım sağlayıcıları bu çalışmanın sonuçları hakkında bilgilendirilmeli ve kronik yaygın ağrı şikayeti olan hastalarda girişimi, uyku bozukluğu riskini değerlendirmeli veya fibromiyalji tanısını dikkate almalıdır. bu hastalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!