Fibromiyalji ile 5 erken uyarı işareti

Fibromiyaljinin semptomları diğer hastalıklarla ilişkili olanlara benzese de, birden fazla semptom gözlenirse, erken teşhis için doktorunuza başvurmak iyi bir fikirdir.

Fibromiyalji, tüm tıbbi organizasyonlar (ve 1992’den beri Dünya Sağlık Örgütü) tarafından tanınan bir hastalıktır. Kadınlarda prevalansı   hiç şüphesiz daha yüksektir.

Klinik profil ve belirtiler kronik kas-iskelet ağrısı, hassas bağırsak sendromu, aşırı aktif mesane bozuklukları, uyku bozuklukları arasında değişen çok geniş kapsamlı olabilir, çünkü bugün fibromiyalji, bilim ve tıp için bir zorluk teşkil bruxism …

günlük yaşamlarında hem de sınırlamaları – – bu kronik rahatsızlığa neden olan ruh ağrı ve değişikliklere karşı aşırı duyarlılık ortak gerçeklikler iki uydusu hastalar karşılaştıkları.

Acı çekmeleri onları felç edebilir   ve   hastaların yaşam kalitelerini yeniden kazanmaları için eksiksiz ve fonksiyonel bir tedavi rejimi sağlamayı zorlaştırır .

kronik hastalıklar konusunda her zaman zaman gibi, mümkün olduğunca çok bilgi sahibi olmak önemlidir ve bu en iyi sonuçları elde etmek için çeşitli tedaviler denemek için bir destek grubunun bir parçasıdır.

Bugünün makalesinde sizi düşünmek için beş erken uyarı işareti fibromiyalji hakkında bilgi almaya davet ediyoruz.

Fibromiyalji: ilk semptomlar

Önemli bir şey düşünerek başlayalım. Ortalama olarak, fibromiyaljisi olan bir kişi, sahip olabileceği semptomların çeşitliliği nedeniyle, doğru tanıyı almak için uzun zaman almaktadır.

Doğru tanıya ulaşana kadar bir dizi farklı doktor ve uzmandan geçmeniz yaygındır. Örneğin, romatizmal veya artritik hastalıklar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ancak, fibromiyalji bundan daha geniştir.

Nörologlar aslında fibromiyaljinin romatizmal bir hastalık değil  , merkezi sinir sisteminde ortaya çıkan bir problem olduğunu keşfettiler  .

Bu nedenle, aşağıdaki belirtilerden haberdar olmanız gerekir, ve eğer kalıcı ya da başka problemlerle birleşirse, iyi bir uzmanı ziyaret etme zamanıdır.

kemikleşme

Ossifikasyon veya   eklemlerdeki hareketliliği kaybetme hissi çok acı verir.

  • Bu felç hissi genellikle sabahları ortaya çıkar ve fibromiyaljinin ilk belirtilerinden biridir.
  •  Vücudunuza uzun süre oturduğunuzda ya da uzandığınızda  , eklemleriniz buna tepki göstermez.
  • Sıcaklık veya bağıl nemde değişiklik yaptığınızda da bu semptomu yaşayabilirsiniz.

Bir örnek, klimalı bir odada olduğunuzda olabilir. Sıcaklık farkından çıktığınızda ve fark ettiğinizde, başağrısı ve boyun tutulması, boyun kasları veya omuz kasları yaşarsınız.

Uyku bozuklukları

Çok fazla uykuya rağmen, fibromiyaljisi olan hastalar uyanabilir ve yorgun gibi hissederler, sanki birkaç saat uykuya dalmış gibi.

Bu konuda yapılan pek çok çalışma, uykudaki en derin fazda (delta evresi), sakinleşmeye neden olan beyin dalgalarında kesinti yaşayabileceğini göstermektedir.

Bu nedenle,   dinlenmeyen bir rüya olmasına rağmen.

küçük bilişsel hatalar

Fibromiyaljisi olan kişiler genellikle fark ettikleri ilk semptomların   yoğunlaştığını veya belirli görevlere odaklanmada yavaş bir yetenek olduğunu bildirmektedirler.

  • Bu problemler “fibro sis” olarak bilinir ve hafızada küçük kusurlar ya da aynı anda birçok şey almakta zorluk çekerler.
  • Bu belirtilerin stresle de ilişkili olabileceğini akılda tutmak önemlidir, bu yüzden fibromiyalji olup olmadığını belirlemeye çalışıyorsanız, diğer daha kesin semptomları (eklem ağrısı, yorgunluk, vb.

Karın rahatsızlığı

Fibromiyaljisi olan birçok insan, başlangıçtan aşağıdaki semptomlarla ortaya çıkan çeşitli sindirim sorunları yaşar:

  • Karın ağrısı, kabızlık veya ishal
  • İrritabl bağırsak sendromu
  • Yiyecekleri sindirmek veya yutmak zor. Uzmanlar, bazen fibromiyaljinin özofagus kaslarında sorunlara neden olabileceğini söylüyor

miyofasiyal ağrı sendromu

Miyofasiyal ağrı sendromu, kasların veya bağ dokularının etrafında çok ağrılı noktaların (tetik noktaları olarak bilinir) oluşturulduğu ve dağıldığı bir nöromüsküler durumdur   .

  • En beklenmedik yerlerde tekrarlayan ağrı hareketleri yaşıyorsanız, bu durumun bir göstergesi olabilir.
  • Bazen sadece ağır bir omuz torbası ile boyun, omuz ve hatta dirsekte keskin bir ağrıya neden olabilir. Bu akılda tutulması gereken bir şey.

 Fibromiyaljinin   geniş bir semptom aralığıyla her bir kişiyi farklı şekilde etkileyebileceğini unutmayın  .

Bununla birlikte, bazı daha yaygın belirtiler vardır ve bugün anlattığımızlardan herhangi birinin kalıcı hale gelip yaşam kalitenizi etkilemesi durumunda yardım almanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!