Ben hasta değilim. Fibromiyalji var.

Fibromiyalji ile mücadele her geçen gün yeni bir şey. Günlüğüm bir arazi parçası üzerinde sürekli bir savaştır; Tehlikelerle dolu, nereye gittiğimi veya ne yapacağımı bilmiyorum. Sonsuz bir semptom rotundayım.

Her engel, riskten kaçınmak için hesaplanır, ancak ne kadar çabaladığım olursa sonuç asla tahmin edilemez. Değişkenler önemli değil.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere fibromiyaljinin birçok belirtisi vardır:

Kronik kas ağrısı, kas spazmları veya gerginlik
şiddetli kronik yorgunluk ve azalmış enerji
Uykusuzluk ya da o uyudu ne zaman kadar yorgun hissederek uyanma
uykudan kalktıktan sonra veya uzun süre aynı pozisyonda kaldıktan sonra sertliğini
konsantre hatırlama güçlüğü , zihinsel görevleri yerine basit ( “fibroidea sis”)
herhangi raporlanabilir gastrointestinal sorunlar olmadan karın ağrısı, şişkinlik, bulantı ve kabızlık
, kronik gerilim veya migren
aşağıdakilerden biri veya birkaçına duyarlılık: kokulara, gürültü, parlak ışıklar, ilaçlar, bazı gıdalar ve soğuk
anksiyete ve depresyon
uyuşukluk veya yüzünde, kollarında, ellerinde, bacaklarında veya ayaklarında karıncalanma
Ellerde ve ayaklarda şişlik hissi (gerçek şişme olmadan)
Çene ve yüz hassasiyeti
Costochondritis, kaburgayı sternuma bağlayan kıkırdak iltihabı
Devam etmeyi sürdürün . Daha da iyi anlaşıyorlar. Tıpkı, allodini gibi, bir dokunma duyarlılığı arttı, bu da normalde rahatsızlık vermeyecek şeylerin ağrıya yol açması, örneğin giysilerin giyilmesi gibi.

Benim için acı ve yorgunlukla mücadele ediyorum. Tek. Bu sadece bir baş ağrısı değil ya da yorgunum. Grip geçirmişsin gibi tam vücut ağrısı. 48 saatte uyuyamıyormuşsun gibi yorgunluk. Bu her gün. Bu benim sabit temelim. Benim normal varoluşum hasta bir günde. Ya da akşamdan kalma. Ben böyle yaşıyorum.

Referans olarak 27 yaşındayım, 5’1 “ve 120 pound. Sağlıklı görünüyorum.

Ancak, diğer belirtiler en zor kısmıdır. Vücudumda bir langırt makinesiymiş gibi süpürüyorlar; sürekli keskin ve hızlı ağrılarda, sürekli olarak yer ve ciddiyet değiştirerek, o kadar hızlı hareket etmeden önce nefesini tutabiliyorum. Bir seferde saatlerce düzenli süre; bacaklarımın, onlara bağlı 100 kiloluk ağırlıkları olduğu gibi hissettikleri yer.

Genelde, benim temel ayaklarımı çalıştırırken, teriye dönüşen bir ton tuğla gibi vuruyor, ve o zaman çok fazla ısınmak zorunda kaldım, çünkü “bir mola ver”, çünkü Target’da tuvalet kağıdı satın almak çok zor . Tam zamanlı işimde sekiz saat çalışma, bir maraton koşuyormuş gibi hissettiriyor.

Liste uzayıp gidiyor. Kendimi şu anda hissettiğim sayısız hastalıktan birini açıklamaya çalışmak yerine “Kendimi iyi hissetmiyorum, sorduğun için teşekkür ederim” demekten vazgeçtim.

Anlardan bahsetmişken, tüm düşünebildiğim bu. Şu anda bu acı anımda, kendimi “kendinden” (acıdan) uzak tutmaya çalışırken yatakta varım. Yarın, daha önceki anlarda, toplu taşımada yaptığım seyahat sırasında ve sonrasında.

Üç hafta içinde, 30 saatlik yolculuk sırasında başlıyorum. Nasıl tepki göstereceğim? Ne isim vereceksin (bu “b * ku fan çarptığında” Biz nasıl tarif)? X’den Z’ye aktarım ne kadar sürer? Z’nin konumuna gittiğimde, herhangi bir zamanda ayrılmam gerekecek mi? Çalışmam gereken sekiz saat içinde ne kadar enerji kullanmam gerekiyor?

Ağrı seviyesini yüzde beş azaltmak için her 45 dakikada bir ayağa kalkın. Ağrı seviyesini yüzde 10 oranında azaltmak için en az 4.000 adım yürüyün. 20 dakikalık yürüyüşten sonra dinlenin. Ertesi gün yaklaşık yüzde 75 oranında çalışmak için en az dokuz saat yatağa gir.

Veritabanımda bir hata olduğu için her şey bir hesaplamadır.

Artık kodumda herhangi bir model yok.

Her şey bilinmiyor.

İş yerinde, bir meslektaşına dün neden “hasta” olduğu hakkında daha fazla bilgi vermeyi düşünüyorum. Beni hasta eden şeyin ne olduğunu keşfetmiş olsaydı merakla sordu. Şakacı bir şekilde cevap verdim: “Bazen sadece hastalanırım.” Ama destek ve empatiyi özleyen bir parçam bana doğruyu söylemem için yalvardı. Fibromiyalji ile ilgili olan şey, başka şeylere benzememesidir. Fibromiyalji ile ilgili olan şey, kimsenin ne olduğunu bilmemesidir.

En yaygın tepki, iki kez silinen bir onaylamadır – bir tanıdıklarına sahip olmaları (genellikle kadın) ya da onların “anne dostu” olduğunu belirtmiştir. Konuşma durur. Bu lanet grip gibi değil. İnsanlar ne olduğunu biliyor. İnsanlar onu alır. Sen hastasın

Fibromiyalji kendi sınıfındadır ve herkes için farklıdır.

Asansör konuşmam genellikle şöyle devam ediyor: “Yaygın kronik ağrı ve yorgunluğa neden olan merkezi sinir sistemi bozukluğum var.” Kötü hissettirmeye çalışıyorum, çünkü kötü.

Çünkü insanların dikkat etmesini istiyorum.

İnsanların fibromiyalji ve neler yaptığını bilmesini istiyorum; Gölgelerde gizlenirken yaşamak zorunda olduğu güç. Kendimizi diğer hastalıklar gibi gizler, böylece sigortamızın kapsamayacağı bir dizi testten geçeriz. Bu, arkadaşlarımı ve ailemi şüphecilere dönüştürüyor. İnsanların yalancı, sahte ve tembel bir insan olduğumu düşünmesini (ve hissetmememi) sağlar. İşimi, ilişkilerimi, sevgimi ve yaşam tutkusunu almaya çalışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!