Oksipital nevralji nedir ve fibromiyalji ile ilişkisi nedir?

Ayrıca yorgunluk, fibromiyalji, kronik ağrı ve yaklaşık en kötü şeylerden biri, fibromiyalji muzdarip insanlar özellikle, otoimmün hastalıklar ve kronik baş ağrısı gibi birçok diğer hastalıklar için risk altındadır bu şekilde olmak zorundadır.

Fibromiyaljisi olan kişilerin yüzde kırkının migreni veya başka bir kalıcı baş ağrısına sahip olduğu tahmin edilmektedir. Fakat fibromiyalji gibi, baş ağrınıza neden olan şeyin dibine ulaşmak zordur. Fibromiyalji gibi migren de sıklıkla yanlış teşhis edilir. Aslında, sürekli baş ağrılarından muzdarip olan bazı kişiler aslında migrenden değil, oksipital nevralji denilen bir hastalıktan muzdariptirler. Peki, oksipital nevralji nedir? Fibromiyalji ile nasıl ilişkilidir? Ve bunu tedavi etmek için ne yapabilirsin?

Oksipital nevralji nedir?
Oksipital nevralji, kafatasının tabanında kronik ağrıya neden olan bir durumdur. İnsanlar çoğu zaman bunu bir elektrik şoku olarak veya hatta kasta bıçaklanmaya benzerler. Ağrı genellikle başın arkasından boynuna ve başın yanlarına veya gözün arkasına doğru yayılır.

Durumun kökü oksipital sinirlerde bulunur. Bunlar, boynun arkasından ve omurganın başından kafa derisine uzanan omurgalardır. Ancak bazen, omurganın kaslarının yaralanması veya iltihabı, dokunun bu sinirler üzerinde baskı yapmaya başlamasına neden olur. Bu, sinirlerin beyine ağrı sinyalleri göndermeye başladığı nevralji denilen bir duruma yol açar.

Bu, migrenlere benzer olan ve hastalığın teşhisini zorlaştıran belirtiler üretir. Doktorlar, acının kötüleşip gitmediğini görmek için, kafatasının ucunda parmağınızla bastırarak fiziksel muayene yaparak durumu teşhis edebilirler. Buna ek olarak, sinirler denilen etkileşimi ortadan kaldıran sinir bloğu denen bir şey de verebilir, bu da bunun migren yerine nevralji olduğunu kanıtlamaya yardımcı olabilir.

Fakat nöropatiye yol açabilecek birçok farklı durum vardır ve bu yüzden fibromiyaljili kişileri genel popülasyondan daha sık etkileyebilir.

Fibromiyalji ile nasıl ilişkilidir?
Fibromiyalji sizi birçok farklı koşul için riske sokar ve bazıları da nevraljiye katkıda bulunan faktörlerdir. Örneğin, diyabet, fibromiyaljisi olan kişilerin sık görülen bir şikayeti. Ve diyabetin sinir ağrısı, oksipital nevralji gelişme riskine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Ayrıca, fibromiyaljiye sahip olmanın otoimmün hastalıkları geliştirme olasılığınızın daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bir otoimmün rahatsızlık, vücudun bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokusuna saldırmaya başladığı bir durumdur. Bu, vücut boyunca ağrılı iltihaplanma yaratır. Ve yaygın bir otoimmün durum arterit denilen bir şeydir. Arterit, kan damarlarının duvarlarında iltihaba neden olur. Bu iltihap, oksipital sinirlere baskı yapabilir ve nevraljinin temel nedeni olabilir.

Fibromiyalji de sinirleri etkiliyor gibi görünüyor. Fibromiyalji beyine ağrı sinyalleri göndermek için sinirleri aktive eder gibi görünmektedir. Ve aynı sinirsel bağlantıların, oksipital nevraljinin semptomlarına katkıda bulunabilmesi de olabilir.

Bu nedenle, orada fibromiyalji hastalığı katkıda bulunabilir farklı olası nedenlerinden bir yeri vardır, ama ne büyük ihtimalle bunun muzdarip olmadığını bilmek istiyorum bunu tedavi etmek için yapabileceği budur.

Nasıl tedavi edebilirsin?
Anında rahatlama sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Yapabileceğiniz en iyi şey biraz dinlenmek. Boynunu hareket ettirmek acıyı daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, boynun arkasına sıcak bir kompres uygulayın ve uygulayın. Ve boyun kaslarına masaj yapmak, reçetesiz temel ağrı ilaçları gibi yardımcı olabilir.

Doktorunuz ayrıca semptomlara yardımcı olabilecek bir dizi ilaç da yazabilir. Doktorunuz sinirlere baskı yapan çok sıkı kasları rahatlatmak için kas gevşetici ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca, doku inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olan steroid enjeksiyonları da reçete edebilirler.

Ek olarak, doktor düzenli sinir blokları enjekte edebilir. Bu sinir blokları bir veya iki hafta sonra yok olma eğilimindedir, bu nedenle semptomlarınızın kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için bir dizi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Dinlenme ve sıcak kompresler ile kombinasyon halinde, bu ilaçlar genellikle durumun en kötü semptomlarını çözmek için yeterlidir.

Yani nevralji çekiyor musunuz? Fibromiyalji ile ilgili olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
error: Content is protected !!