Fibromiyalji olup olmadığını nasıl anlarsınız, lütfen bakın ve paylaşın

İşinizi fiziksel durumunuzun başında yapıyorsunuz ve hayat güzel. Aniden, bir gün ayağındaki karıncalanma ve uyuşma ile uyanırsınız. Acil servise gidip haberi olmadan eve gönderirsin. Birinci basamak hekimi şaşkındır. Fiziksel terapiye yolladın, ama kapıyı kıstırıyorsun çünkü ezilmiş bir sinir olabilir.

MRG, EMG ve beyin taraması yaptırıyorsunuz. Herkes temiz görünüyor. Bulduğun bir masör ve bütünsel bir doktoru dene. Sonra bir gün, fibromiyaljiyi hemen teşhis edebilen ve teşhis edebilen bir romatologla karşı karşıyadır. Nihayet.

Ya da belki bir araba kazasında bulundun, eşin ya da en yakın arkadaşın öldü, ya da sadece sürüldü. Yavaşça kas ağrısı ve aşırı yorgunluk gibi bazı garip ve görünüşte ilgisiz semptomlar yaşamaya başlarsınız.

Sonra, bir gün, küçük parmağın bir şey hissettiriyor ve birkaç günlüğüne çoraplarını bile giyemezsin. Kafa derisi o kadar kararsızdır ki çizilmeye ve kana sebep olur.

Çok geçmeden endişe ile bunalmış hissediyor, ki bu çabuk depresyon izliyor. Bazı günlerde çok fazla acı çekiyor, hatta yataktan bile çıkamıyorsunuz. Sorunları daha da kötüleştirmek için, arkadaşlarınız ve aileniz acıyı gösteren tüm fiziksel belirtileri göremez, bu yüzden merhamet ve sabır eksik değilim. Birisi sorabilir, fibromiyalji var mı?

Fibromiyalji nedir?

kelime “fibromiyalji” esas ağrı fibröz doku / kas anlamına Yunan ve Latin bir kombinasyonudur. Böylece, kelimenin anlamını içinde anahtar kelime ile durumu kendisiyle ilgili birimleri biliyor “acı.” Mayo Clinic, aşağıdakileri içeren semptomlara genel bir bakış sunar:

Yaygın ağrı: Bu genellikle en az üç ay süren bir donuk ağrısı ile karakterizedir. Tıbbi bakış açısından “genelleştirilmiş”, ağrı ve / veya duyarlılığın vücudun her iki yanında ve belin üstünde ve altında olduğu anlamına gelir.
Yorgunluk: Fibromiyaljili bir hasta gece uyuyabilirse (uykusuzluk çok yaygındır), genellikle ağrı nedeniyle uyku saatlerinde uyanır.

Uykusuz veya az uykusuz uyanma saatlerinde yorgunluğa neden olur ve performansa ve odaklanmaya engel olabilir. Ek olarak, fibromiyalji hastalarında da sık sık gece uyanmaları için ilave nedenler olan uyku apnesi veya huzursuz bacak sendromu gibi başka rahatsızlıklar da vardır.

“Fibro Fog”: zihinsel görevlere odaklanma, “cazibe” hissi veya açıkça düşünememe gibi bilişsel eksiklikler.

Diğer problemler – Ve işte burada deli oluyorsunuz. “Öteki” kategorisine giren semptomların listesi birden fazladır, ancak baş ağrıları, karın krampları, anksiyete, depresyon, ciltte veya içte yanma hissi gibi koşulları içerir.

SII, şiddetli kaşıntı, kas ve eklem ağrısı ve ağrı, soğuk, gıda, fiziksel temas ve daha fazlası için ilaçlara aşırı duyarlılık. Soğuk algınlığı ve karıncalanma, ruh hali değişimleri, anormal ağrılı adet kanaması, eklem sertliği, karıncalanma, kas spazmları ve gecikmiş başlangıçlı kas ağrısını unutmayınız.

Fibromiyaljim olup olmadığını nasıl anlarım?
Araştırmacılar, fibromiyaljinin kadınlarda erkeklerden daha yaygın olduğunu söylüyor. Ancak, kriterler, bir hastada daha fazla erkeğin teşhis edildiği hassas noktaların miktarına odaklanmayı bırakmıştır. Aslında, fibromiyalji ABD’de uzun süre gerçek bir sorun olarak kabul edilmemiştir. Neyse ki, farmasötikler birkaç yıldan beri onaylanmış ve kullanılmıştır, bunlar özellikle değişen sonuçlara sahip fibro hastaları içindir.

Teşhis yapmak zordu çünkü semptomların üst üste gelmesi ve fibromiyaljinin romatoid artrit gibi diğer hastalıklarla benzerliğinden dolayı bir problemi tanımlamak çok zordur. Yani, birçok insanda depresyon veya SII veya kas spazmı, yorgunluk veya sert eklem bulunur.

Ancak, bu tür semptomları, hem hastanın hem de doktorun bakış açısıyla bağlantısız göründükleri için, bir grup ya da durumla ilişkilendirmek zorunda olmaları zorunlu değildir.

Bir fibromiyalji testi yapın ve yukarıda belirtilen semptomlardan daha fazlasına sahip olmanın fibromiyaljinin olduğunu veya yüksek bir risk aldığının iyi bir göstergesi olduğunu biliyorsunuz. Ama bu bir tanı değil. Doğruyu söylemek için doktorunuzla konuşun ve romatologların, nörologların ve osteopatların bu durumu daha iyi anlamaya eğilimli olduğunu fark ettiniz. Sonuçta, problemi keşfetmek işin yarısı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
error: Content is protected !!