Ben Fibromiyalji ile bir doktorum. İnsanların anlamasını istediğim şey bu

Fibromiyalji, yaygın olarak yanlış anlaşılan bir hastalıktır, hem hastaları hem de doktorları karıştırır ve sinirlendirir. Biliyorum çünkü onu her iki taraftan da, bir doktor olarak ve hastalığı olan bir kadın olarak gördüm.

Bu yaygın kronik hastalık, genel kas ağrısı, yorgunluk ve beyin sisi ile karakterizedir. Şu anda 5 milyon Amerikalının bozukluğu olduğu ve teşhis edilenlerin yaklaşık% 90’ının kadın olduğu tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, hastalığın gerçekte ne olduğu ve nasıl tedavi edildiği hakkında hala çok kafa karışıklığı var. Çoğu doktor tarafından bile bilinmeyen fibromiyalji hakkında beş gerçek vardır:

1. Fibromiyalji gerçektir ve tedavi edilebilir, ancak bütünsel bir yaklaşım gerektirir.

Fibromiyalji araştırma tartışmalara ve “gerçek” bir hastalık olup olmadığı konusunda tartışmalar bir asır tarafından durmuş, çok başka hastalıkların gerisinde kalmıştır.

Bu, öncü bir çalışmanın, beynin fibromiyaljide ağrıyı nasıl işlediği konusunda anormallikler gösterdiği 2002 yılında değişti. Bu beyin görüntüleme çalışmaları, fibromiyaljinin “gerçek” olduğunu göstermek için nesnel veriler verdi ve on yıldan fazla süren yoğun bir araştırmayı tetikledi ve bu da üç FDA onaylı ilacı ağrılı bir ilaçla sonuçlandı.
Ancak, bu ilaçlar genellikle “fibrofog” denilen yorgunluk ve bulanık düşünmenin zayıflatıcı semptomlarını tedavi etmemektedir. Bunu yapmak için doktorlar ve hastalar, farklı tedavi seçenekleri hakkında özellikle bilgilendirilmeli, özellikle enflamasyonu azaltmak için diyet değişiklikleri yapmak veya hücresel enerjinin üretimini artırmak için takviyeler eklemek gibi bütünsel yaklaşımlar.

2. Artık tam bir gizem değildir.

Sıklıkla efsaneyi duyduğumda “fibromiyaljiye neyin neden olduğunu bilmiyoruz” diye tekrarladı. Son zamanlardaki tıbbi araştırmalar, çoğu doktorun, bazı çok etkili tedavilerin varlığına rağmen, fibromiyalji hastalarına nasıl yardımcı olacaklarını bilmediklerini ortaya koymaktadır. Fibromiyalji genellikle tıbbi dergilerde “şaşırtıcı”, “gizemli” ve “kafa karıştırıcı” olarak tanımlanır.

Fibromiyaljinin hiperaktif ağrı sinirlerinin bir koşulu olduğunu söyleyen TV reklamları, tüm hikayeyi anlatmaz. Aslında, ağrı işleme problemleri buzdağının sadece görünen kısmıdır. Çok daha büyük bir faktör, çıldırmış ve sürekli olarak “kırmızı alarm” üzerinde olan ve yorgunluk, beyin sisi ve kas ağrısı yaratan bir zincir reaksiyonuna yol açan bir stres cevabıdır (veya tehlike).

Tüm bu belirtilerde kalıcı bir iyileşme elde etmenin tek yolu, kronik hiperaktif stres cevabının vücut üzerindeki olumsuz etkilerini sistematik olarak ele almaktır. Kronik olarak harekete geçirilen stres cevabı derin uykuyu önleyerek ve kasları gergin tutarak ağrıya ve hassasiyete neden olur; zararlı sindirim ve enerji üretimi; ve hormonları dengeden kurtarabilir. Ayrıca sonuçta duyusal ağrı sinirlerinin sinyallerinin hacmini artırmasına neden olur.

3. Fibromiyalji öncelikle uyku bozukluğudur.

Ne yazık ki, uyku uzmanları dahil olmak üzere birçok doktor, fibromiyalji ile birlikte gelen uyku sorunlarının farkında değildir. Ancak fibromiyalji, birçok açıdan bir uyku bozukluğu, kronik derin uyku yoksunluğu durumudur. Çalışmalar, tekrar tekrar “uyanmış” beyin dalgaları tarafından kesintiye uğrayan yetersiz derin uykuya maruz kaldıklarını göstermiştir. Derin uykudaki bu kıtlık, durumun yorgunluğunu, kas ağrısını ve sis düşüncesinin karakteristiğine katkıda bulunur.
Uyku tedavisi fibromiyaljiyi tedavi etmenin anahtarıdır ve ağrıyı, yorgunluğu ve beyin sisini azaltmada en büyük yararı görüyorum. Uyku, başka bir tedavi çalışması öncesinde geliştirilmelidir, bu yüzden bunu, obstrüktif uyku apnesi gibi gizli uyku problemlerini tedavi etmek ve daha sonra uykuya yardımcı olmak için ilaç ve takviyeler eklemek için sağlık uzmanınızla tedavi etmek hayati önem taşır. normal derin

4. Çoğu doktor fibromiyalji hakkında fazla bilgi sahibi değildir ve bu onların suçu değildir.

Fibromiyalji herhangi uzmanlık iddia ettiği ve bunun yerine, romatoloji, nöroloji, uyku ve ağrı tıp alanlarında ata biner rahatsızca olduğunu olmayan bir yetim hastalıktır. Bakım çoğunluğu tıbbi dergilerin denizinden yeni tedavi fikirleri aramak için zamana sahip olmayan bunalımlı birinci basamak hekimlerine düşer. Büyük tıp dergileri fibromiyaljiyi ihmal ediyor. Aslında, 1987 yılından bu yana, sadece Tıp dünyanın en çok okunan tıbbi derginin New England Journal of fibromiyalji bir çalışma yayınlanmıştır.

Yoğun birincil bakım sağlayıcısının fibromiyalji için yeni tedavileri aktif olarak aramak için zamana sahip olmadığından, araştırma, hastaları tarafından başka bir şekilde dikkatine sunulmalıdır. Bu yüzden, yeni kitabım The FibroManual’da, hastaların doktorlarının dikkatini çekmesi için araştırmalarla desteklenen tıbbi rehberli sağlık hizmeti sağlayıcılarına bir rehber ekledim.

5. Fibromiyaljinin tedavisi yoktur, ancak etkili tedaviler vardır.

Fibromiyaljinin tedavisi yoktur. Ancak, diyabet ve yüksek tansiyon gibi birçok kronik hastalığın tedavisi yoktur. Bizim sahip olduğumuz, bu hastalıkları sağlığa en az zararlı olacak kadar iyi yöneten etkili tedavilerdir. Ve fibromiyalji için güçlü tedaviler de var.

İnsanlar bana fibromiyaljiden kurtulmuş olup olmadığımı sorduğunda, “Evet” diyorum. Hayatımda daha iyi hissetmek ve etkisini en aza indirmek için yollar buldum. Nihayetinde hala fibromiyalji var ve tüm semptomları tamamen ortadan kaldıran sihirli bir mermi yok. İşe ihtiyaç duyuyor ve ben de kendi özbakım rutinimde tutarlılığın belirtilerimi kontrol altında tutmak için gerekli olduğunu öğrendim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
error: Content is protected !!