8 Fibromiyalji Uyarıları Herkes Hatırlamalı

1. Spesifik duyarlı noktalar 
Yukarıda belirtildiği gibi, fibromiyalji ile ilişkili genel ağrı. Bununla birlikte, fibromiyalji hastalarında yaklaşık 18 yaygın ağrı noktası vardır ve 11 veya daha fazla kişiden birinin hastalığa sahip olması muhtemeldir.
Bu hassas alanlar, basınç uygulandığında küçük bir alanda şiddetli ağrıya neden olur ve tipik olarak kalça, kalça, diz, göğüs, dirsek, boyun ve sırtta lekeler içerir. Bir romatolog, bunların hassas noktalar olduğu ve tepkilerini kontrol edebilecekleri yerlerde bilinir.

2. Kas İstilaları
Eğer fibromiyaljiniz varsa, kaslar muhtemelen düğümlü ve ağrılı spazmlara ve hassas noktalara sahip olacaktır. Masaj kimse imkansız böyle yazılı ya da yiyecek taşıyan günlük görevleri gerçekleştirmek için yapabilir omuzlar ve kolların gibi yerlerde kas ve ağrı gerginlik yorum yapabilirsiniz.

3. Yorgunluk
Ağrı dışında, yorgunluk muhtemelen fibromiyaljinin en sık görülen semptomudur. Bu yorgunluk stresli bir olay ya da yoğun bir hafta ile ifade yorgunluk doğada orta düzeydedir ve genellikle bakılmaksızın aktivite düzeyinin devam fazladır. Sonuç olarak, istediğiniz her şeyi yapmak zor olabilir ve yorgunluğun bir günde gerçekten yaptığınız miktarla orantılı olmadığından dolayı hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz.

4. fibro-sis
“fibro-sis” fibromiyaljide bulunan bilişsel problemlere sıkça verilen isimdir. Yeni bilgi edinmenin zor olduğu ve uzun süre odaklanmanın zor olduğu gerçekleri hatırlamanın zor olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı insanlar da konuşmadaki değişiklikleri fark ederler, örneğin sözcükleri tökezlemek gibi.
Önceki sayfa Sonraki sayfa

5. Baş
ağrısı Baş ağrısı çok yaygındır, ancak fibromiyalji hastaları tarafından tanımlananlar, boyun ve omuzlardaki sertlik ve ağrıdan kaynaklanmaktadır. Baş ağrısı gerginlik baş ağrıları hafif, ancak kalıcı olabilir veya migren bulantı ve görme bozukluğu gibi aşırı olabilir.

Eğer ilk önce bir migren olduğunu düşünüyorsanız (ya da farklı bir migren türünü destekliyorsa), bir sağlık-işi için daima doktorunuza danışmalısınız. İnme ve tümörler gibi daha sık rastlanan nörolojik problemler zaman zaman sorumludur. benzer semptomlar.

6. Olağanüstü hassas
fibromiyalji genellikle iki farklı yönden ağrıya aşırı duyarlılık içerir. İlk olarak, hiperaljezi olabilir, bu da acı verici uyaranların (yaralanmalar gibi) ortalama insanlara yapmaktan daha fazla zarar verdiği anlamına gelir.
İkincisi, etrafındaki ortalama insanı incitmeyecek olan şeylere (cilde vurgular gibi) tepki olarak acı ile karakterize olan allodini ile karşılaşabilirsiniz. Ek olarak, fibromiyaljisi olan kişiler bazen güçlü koku veya parlak ışıklar gibi ortamdaki şeylere daha hassastır. Bu yoğun duyusal deneyimler, fibromiyaljinin diğer semptomlarında (kas ağrısı, kafa karışıklığı ve baş ağrıları gibi) bir artışa bile neden olabilir.

7. Zayıf Uyku Kalitesi
Fibromiyaljinin ana uyarı işaretlerinden biri, huzurlu bir uyku geçirmediğiniz hissini uyandırmaktır. Bazen rüya o kadar fakir olabilir ki, yatmaya gittiğinden daha fazla yorgun hissedersin. Buna ek olarak, sabah ilk kalktığınız zaman uyumada zorluk çekebilir ve özellikle sert ya da acı hissedebilirsiniz.

Sindirim Bozuklukları 8.
Son olarak, irritabl bağırsak sendromu gibi fibromiyalji ve gastrointestinal bozukluklar arasında belirgin bir çakışma vardır. İshal ile kabızlık değiştirme nöbetleri geçirebilir ve genellikle şişirilmiş hissedebilir veya bir yemekten sonra ağrılı krampları hissedebilirsiniz.

Teşhisi alın
Yukarıdaki belirtilerden birçoğu size tanıdık geliyorsa, doktorunuzla fibromiyalji hakkında konuşun. Birçok insan nihayet teşhis edilmeden önce diğer açıklamaları incelemede uzun bir yol kat etmek zorunda olsa da, bazı umut verici tedavi seçenekleri vardır. Örneğin, ağrı seviyelerini kontrol eden nörotransmiterlerin seviyelerini etkileyen ilaçlar çok etkili olabilir.

Ayrıca, fibromiyaljiden muzdarip olan pek çok hasta, hipokondriyaktan daha fazla olmasa da, bir dereceye kadar, onların moral bozukluğunun düşük bir moralle savaşmaya ve geleceğe umut vermesine yardımcı olduğunu bilmeyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
error: Content is protected !!